V stredu nadránom sa horiace trosky rakety spoločnosti SpaceX postarali o poriadne nebeské divadlo nad našou oblasťou. Existuje šanca, že tento scenár sa zopakuje aj dnes v noci.
Záhadný horiaci objekt rozžiaril na niekoľko sekúnd oblohu nad našou oblasťou v stredu v skorých ranných hodinách.
Ukázalo sa, že šlo o horiace trosky rakety spoločnosti SpaceX, ktoré sa dostali naspäť do zemskej atmosféry.
Horiace trosky ožarovali oblohu niekoľko dlhých sekúnd a boli krásne aj hrôzostrašné zároveň. Existuje šanca, že niečo podobné uvidíme aj dnes.
Ako potvrdila Poľská kozmická agentúra (POLSA), jednalo sa o trosky druhého stupňa rakety Falcon 9, ktorú vypustila spoločnosť SpaceX.
Po vynesení satelitov do vesmíru sa druhý stupeň rakety mal v rámci bežnej procedúry deorbitovať kontrolovaným spôsobom, a to odpálením motora nad oceánom.
Tentoraz však situácia prebehla inak – objekt postupne strácal rýchlosť a výšku, a nakoniec nekontrolovane vstúpil do zemskej atmosféry.
Deorbitácia plánovaná na 5:20 h svetového času (6:20 h slovenského času) sa tak uskutočnila s trojhodinovým odchýlením.
O 4:49 h bol naplánovaný prelet rakety ponad Slovensko, no už asi štyri minúty predtým došlo k jej zhoreniu v atmosfére, čo pozorovali obyvatelia najmä v západnej časti krajiny.
Trosky rakety preleteli po trase Berlin – Poznaň – Łódź – Lublin a následne smerovali na Ukrajinu. Väčšina fragmentov sa spálila v atmosfére a nepredstavovala nebezpečenstvo pre obyvateľov.
Ráno však na hranici medzi Poznaňou a obcou Komorniki objavili neznámy objekt o rozmeroch približne 1 x 1,5 metra. Predpokladá sa, že ide o fragment druhého stupňa Falcona 9.
Ďalšia deorbitácia je naplánovaná na dnešný večer, a to medzi 20:30 h – 1:30 h, informuje poľský popularizátor astronómie Karol Wójcicki na svojich sociálnych sieťach.
V našej oblasti by nám tak trosky nad hlavami mohli preletieť medzi 20:29:50 h a 20:30:40 h, avšak treba počítať aj s odchýlkami.
Vstup do zemskej atmosféry práve nad Európou je však menej pravdepodobný vzhľadom na to, že naša časť sveta je v apogeu orbity, čo znamená, že orbita sa nachádza v najväčšej vzdialenosti od Zeme.
Ak ale budete mať šťastie a podarí sa vám prelet zachytiť na fotografie alebo video, pochváľte sa nám s vašimi úlovkami cez WhatsApp.