Kalamita historických rozmerov panuje za veľkou mlákou. Pre nepriaznivé počasie, ktoré prináša výdatné sneženie a mimoriadne nízke teploty prerušujú prevádzku letiská a zatvárajú školy. Na vine je rozpad polárneho víru.
Spojené štáty čelia jednej z najintenzívnejších zimných búrok za posledné desaťročie, ktorá spôsobuje chaos v pásme od Kansasu až po hlavné mesto Washington. Zasiahla už viac ako 30 štátov a ovplyvnila životy vyše 60 miliónov ľudí.
Búrka Blair, ako ju pomenovali americkí meteorológovia, zasiahla cez víkend štáty Kansas a Missouri, kde napadlo miestami až 35 centimetrov snehu. Letisko v Kansas City bolo paralyzované, keď za 24 hodín napadlo vyše 25 centimetrov snehu, čo viedlo k zrušeniu všetkých letov. Podobná situácia nastala aj na letisku St. Louis v Missouri, kde bolo dnes zrušených 200 letov. Podľa webu FlightAware, ktorý sleduje letovú prevádzku, bolo v nedeľu celkovo zrušených viac ako 1500 letov a ďalšie tisíce meškali.
Na cestách v Kansase, Indiane a ďalších štátoch spôsobila búrka dopravný chaos. Úrady varovali obyvateľov, aby sa vyhli cestovaniu, pokiaľ to nie je nevyhnutné. V Indiane bola na pomoc motoristom povolaná národná garda.
Starostovia mnohých miest vrátane Washingtonu, Philadelphie a Chicaga nariadili zatvorenie škôl a úradov. Starostka Washingtonu, Muriel Bowserová, vyhlásila krízový stav a oznámila, že dnešné plánované politické udalosti – potvrdenie výsledkov prezidentských volieb a lúčenie so zosnulým exprezidentom Jimmym Carterom – prebehnú podľa plánu. V mnohých ďalších štátoch vrátane Missouri, Arkansasu, Virgínie a Západnej Virgínie bol vyhlásený stav núdze.
Búrka sa pohybuje smerom na východ cez Apalačské pohorie, pričom husté sneženie očakávajú aj vo Washingtone a Philadelphii, kde by mohlo napadnúť najmenej 15 centimetrov snehu. Teploty v Chicagu dnes klesli na −10 °C, v Minneapolise na −18 °C a v štáte Minnesota dokonca na −24 °C. Meteorológovia varujú, že v niektorých oblastiach Minnesoty by teploty mohli dosiahnuť až −30 °C.
Búrka Blair je ďalším dôkazom extrémnych prejavov počasia, ktoré vedci spájajú s klimatickou krízou. V časti štátu New York napadlo až 90 centimetrov snehu v dôsledku takzvaného jazerného efektu. Tento fenomén vzniká, keď studený vzduch prechádza nad teplejšími vodami Veľkých jazier, čo spôsobuje intenzívne sneženie.
Americká národná meteorologická služba (NWS) vydala varovania pre milióny obyvateľov od Kansasu po New Jersey. Odborníci vyzývajú ľudí, aby boli obozretní, zabezpečili svoje domácnosti a pomohli tým, ktorí sú najviac zraniteľní – najmä starším a bezdomovcom.
Spojené štáty čaká ďalší náročný deň plný výziev spôsobených prírodným živlom, ktorý ovplyvnil takmer všetky aspekty života – od dopravy a školstva po politické dianie.