Hanoj, hlavné mesto Vietnamu, čelí v zime opakovane extrémnemu znečisteniu ovzdušia, ktoré predstavuje vážnu hrozbu pre zdravie obyvateľov. Napriek výzvam úradov na nosenie masiek a obmedzenie pobytu vonku, mnohí obyvatelia uvádzajú, že dýchanie cez hustý a páchnuci smog je prakticky nemožné.
Podľa švajčiarskej monitorovacej spoločnosti IQAir dosiahli úrovne PM2.5 častíc – mikroskopických častíc, ktoré môžu preniknúť do krvného obehu cez pľúca – hodnotu 227 mikrogramov na meter kubický. To je 15-násobok maximálne odporúčanej dennej priemernej expozície podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Hanoj sa počas rána dostala na vrchol rebríčka najznečistenejších veľkomiest sveta, ktorý zostavuje IQAir. Už v roku 2023 bola metropola zaradená medzi desať najznečistenejších hlavných miest sveta.
Pracovníčka Tran Quynh Lan uviedla, že toxický smog jej znemožnil dýchať počas každodenného dochádzania na motorke. Bola nútená prejsť na autobusy a taxíky, čo síce zvýšilo jej náklady na dopravu, ale pomohlo jej chrániť zdravie. „Kvalita ovzdušia je taká zlá, že nemám pocit, že môžem vonku voľne dýchať. Musím neustále nosiť masky,“ povedala.
Podľa WHO je znečistenie ovzdušia spojené s viacerými závažnými zdravotnými problémami, vrátane mozgových príhod, ochorení srdca a rakoviny pľúc.
Odborníci uvádzajú, že k znečisteniu v Hanoji prispieva rozsiahla výstavba a emisie z miliónov motoriek a áut, ktoré denne prechádzajú mestom. Situáciu ešte zhoršujú emisie z uhoľných elektrární na severe a spaľovanie poľnohospodárskeho odpadu.
Klimatológ Huy Nguyen upozorňuje, že súčasné nepriaznivé poveternostné podmienky bránia znečisťujúcim látkam v rozptýlení. „Znečisťujúce látky sa zdajú byť uväznené v obrovskej atmosférickej sklenenej klietke, z ktorej nemôžu uniknúť, a tak sa hromadia deň za dňom,“ uviedol pre AFP.
Riešenie situácie by mohlo priniesť až výrazné zhoršenie počasia, konkrétne silný severovýchodný monzún s dažďom a intenzívnymi prúdeniami vzduchu. Dážď sa však v Hanoji očakáva až v marci.