Grónsky ľad sa stráca pred očami. Ročne ubudne alarmujúcich 200 kubických kilometrov

Grónsky ľad sa stráca pred očami. Ročne ubudne alarmujúcich 200 kubických kilometrov
Veronika Sádovská

To, že grónsky ľadovec stráca na objeme, sa vedelo už dávno. Teraz však merania ukazujú neskutočný ničivý rozsah topenia ľadu. Ročne sa roztopí vyše 200 kilometrov kubických ľadovej pokrývky.

Grónsky ľadovec sa od septembra 2010 do augusta 2022 zmenšoval v priemere o 196 kubických kilometrov ročne. Ročné množstvo taveniny kolísalo medzi 4 a 464 kubickými kilometrami, ako píše výskumná skupina vedená Nitinom Ravinderom z anglickej univerzity v Leedse v časopise Geophysical Research Letters.

Grónsky ľadový štít je po Antarktíde druhým najväčším ľadovým štítom na svete. Pre túto štúdiu vedci po prvýkrát porovnateľne vyhodnotili výškové merania zo satelitných misií CryoSat-2 od Európskej vesmírnej agentúry ESA a ICESat-2 od americkej vesmírnej agentúry NASA.

 

Výskumníkov čakala veľká výzva

CryoSat-2 meria výšku ľadu na Grónskom ľadovom štíte pomocou radaru, zatiaľ čo ICE-Sat-2 používa laser. Radar má tú výhodu, že preniká oblakmi, takže ho možno použiť aj pri zamračenej oblohe.

Použité radarové frekvencie však prenikajú snehovými povrchmi až do desať metrov, takže meranie je pomerne nepresné a treba ho vylepšiť pomocou korekčných výpočtov. Laser na druhej strane meria snehovú a ľadovú plochu pomerne presne, ale len vtedy, keď je obloha takmer bez mráčika. Od začiatku misie ICESat-2 v roku 2018 prebiehali paralelné merania oboch systémov.

Ľad sa topí nerovnomerne

Z nameraných údajov z dvoch satelitných systémov z rokov 2018 až 2022 výskumníci určili priemerné zníženie výšky ľadu o 11,6 centimetra za rok na celom ľadovom štíte. Toto tavenie však bolo veľmi nerovnomerne rozložené: vo veľkej vnútornej ploche to bolo len 6,3 centimetra, v okrajových oblastiach 54,3 centimetra, teda asi deväťkrát viac.

Pre obdobie rokov 2010 až 2022 vedci vypočítali priemerný ročný úbytok ľadu 79 kubických kilometrov vo vnútrozemí a 117 kubických kilometrov v okrajových oblastiach, čo sú alarmujúce čísla.

 

Z týchto celkových 196 kubických kilometrov za rok vzniká objemová strata 2352 kubických kilometrov za celé obdobie štúdia. To je takmer rovnaké množstvo vody ako má najväčšie africké jazero, Viktóriino jazero, s objemom 2 760 kubických kilometrov.

Podľa štúdie z roku 2023 topenie grónskeho ľadu spôsobilo od roku 1992 zvýšenie hladiny svetových morí o 13,6 milimetra. Podľa Esa by úplné roztopenie tohto ľadového príkrovu spôsobilo zvýšenie hladiny morí o približne sedem metrov.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
9 °C / -9 °C
Filoména
Zajtra
Polooblačno
6 °C / -5 °C
Ivana
Nedeľa
Polooblačno
5 °C / -8 °C
Milada
Pondelok
Zamračené
3 °C / -5 °C
Dávid
Utorok
Skoro jasno
7 °C / -8 °C
Silvester
Streda
Zamračené
7 °C / -9 °C
Nový rok
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd