Napriek tomu, že všetky najvyššie vrcholy Himalájí sú absolútni giganti, je jeden, ktorý nápadne vyčnieva. Mount Everest sa týči nad svojimi obrovskými susedmi o stovky metrov a každoročne dokonca rastie. Nový výskum konečne odhalil príčinu nezvyčajnej výšky slávneho vrcholu.
Everest, ktorý sa nachádza vo výške neuveriteľných 8 849 metrov nad morom, je až o 238 metrov vyšší než jeho druhý najvyšší kolega K2.
Podľa autorov novej štúdie tento nesúlad v skutočnosti nedáva zmysel, „vzhľadom na relatívnu uniformitu tektoniky v Himalájach, ktorá poskytuje vztlak horských vrcholov s lokálnou, malou variabilitou a relatívne jednotnými klimatickými podmienkami na erózne procesy“.
V dôsledku toho je rozdiel medzi ďalšími štyrmi najvyššími vrcholmi po Evereste celkovo len asi 120 metrov. Ako je teda možné, že Everest tak vyčnieva?
Mimoriadna veľkosť Everestu sa preto javí ako významná anomália, o ktorej sa vedci domnievajú, že ju možno vysvetliť vysokohorskou riečnou sieťou, ktorá tlačí vrchol Everestu k oblohe o niekoľko milimetrov ročne.
„Mount Everest je pozoruhodná hora mýtov a stále rastie,“ uviedol autor štúdie Adam Smith. „Náš výskum ukazuje, že keď sa blízky riečny systém zarezáva hlbšie, strata materiálu spôsobuje, že hora vyviera ďalej nahor,“ vysvetľuje Smith.
Zdá sa, že vinníkom je rieka Arun, ktorá prechádza okolo hory na východe a potom sa spája s väčšou riekou Kosi. Počas mnohých tisícročí prerezal Arun hlbokú roklinu cez srdce Himalájí a odstránil miliardy ton skál.
Erózia takého obrovského množstva materiálu spustila proces nazývaný izostatický odraz, pričom obrovský tlak tekutého plášťa Zeme, ktorý sa tlačí nahor spod kôry, získava výhodu proti vyčerpanej hmotnosti zeme. To sa zase zdá byť palivom pre neustály rast Everestu.
Výpočtom miery erózie niekoľkých vodných ciest v sieti boli autori štúdie schopní určiť, že Arun sa spojil s Kosi asi pred 89 000 rokmi.
Toto zlúčenie spôsobilo zvýšenie veľkosti izostatického odrazu tým, že umožnilo odplavenie väčšieho množstva zeminy a sedimentu po prúde Kosi – je to fenomén známy ako „odvodňovacie pirátstvo“.
Výsledkom je, že Everest v súčasnosti rastie približne o 2 milimetre za rok a výskumníci vypočítali, že obrovská hora nabrala 15 až 50 metrov na výšku od čias, kedy sa obe rieky stretli.
Iné vrcholy v regióne, vrátane Lhotse a Makalu, tiež mali svoje vrcholy zdvihnuté rovnakým izostatickým odrazom, čím sa dostali na štvrté a piate miesto v zozname najvyšších hôr sveta.