Dnes v noci sme sa konečne dočkali a na našej oblohe sa objavila krásna polárna žiara, ktorá sa dala pozorovať aj okom. Ako keby tej krásy nebolo málo, oblohou celú noc poletovali aj Perzeidy.
Noc z nedele na pondelok si pre nás pripravila nádherné nebeské divadlo a odmenila najmä tých, ktorým sa nelenilo obetovať spánok a počkali si naň do skorých ranných hodín.
Počasie nám včera prialo a noc bola na mnohých miestach Slovenska nielen jasná, ale aj príjemne teplá. Mnohí naši čitatelia sa vybrali pozorovať za mesto Perzeidy a kto vydržal vonku dlhšie, dostal odmenu aj v podobe polárnej žiary.
Krásnu polárnu žiaru mohli v noci pozorovať skutočne len tí najtrpezlivejší, ktorí zotrvali pod nočnou oblohu až do ranných hodín. Objavila sa totiž až okolo 2:00 h, čiže ráno v pondelok 12. augusta.
Podmienky na jej pozorovanie napokon boli priaznivé, keďže nás zasiahla geomagnetická búrka triedy G2 a zložka medziplanetárneho magnetického poľa (Bz) dosahovala záporné hodnoty.
Mnohí z nás včera v noci vyšli von najmä za účelom pozorovania Perzeíd, ktorých činnosť vrcholí práve v tieto dni.
Perzeidy patria medzi najaktívnejšie meteorické roje. Sú to rýchle meteory dosahujúce rýchlosť 59 km/s. Zvyčajne padajú v skupinách 6 až 15 meteorov v priebehu 2 až 3 minút. Maximálne môžeme počas vrcholu vidieť až 100 meteorov za hodinu.
Činnosť Perzeíd začala 17. júla a potrvá do 24. augusta. Najdôležitejšie je však obdobie okolo maxima, ktoré zvyčajne pripadá na noc z 12. na 13. augusta.
Predpokladaný moment maxima v tomto roku pripadne podľa Americkej astronomickej spoločnosti na pondelok 12. augusta okolo 16:00 h. Najviac meteorov bude viditeľných v noci z 11. na 12. augusta a z 12. na 13. augusta.
Ak ste včerajšie nebeské predstavenie zmeškali, máte šancu pozorovať ho ešte aj dnes. Polárnu žiaru vám síce nesľubujeme, noc však bude jasná a padajúcich hviezd bude plná obloha, nezabudnite si teda niečo priať.