Našu oblasť zasiahli početné búrky, pričom najintenzívnejšie z nich sa vyskytli v Českej republike. Pri jednej z nich zrejme zosadlo aj tornádo.
Posledná aprílová sobota priniesla do našej oblasti početné búrky. Tie sa vyskytli v Poľsku, Česku, Rakúsku i Maďarsku.
Slovensko sa dnes výraznej búrkovej aktivity nedočkalo. Len na Záhorí udrel jeden blesk.
Kým u nás bola sobota pokojná, v oblastiach s búrkami o tom nemôže byť veľmi reč. Viaceré miesta totiž zasiahli nebezpečné prejavy počasia.
Najčastejšie išlo práve o prívalové zrážky. Pri búrkach spadlo od pár až do niekoľko desiatok mm zrážok. Napr. v českej obci Šatov v okrese Znojmo spadlo v priebehu dnešného dňa 27,1 mm zrážok.
Z toho 16,8 mm spadlo medzi 14. a 15. hodinou. Zrážky na niektorých miestach spôsobili aj bleskové povodne. Stalo sa tak napr. v Znojme, kde voda zaliala jednu z ulíc.
Iné oblasti zas zasiahlo krupobitie. Aj keď krúpy neboli veľké, zväčša dosahovali od jedného do piatich centimetrov, predsa len na čas zafarbili krajinu na bielo.
Sobotné búrky v Česku spôsobili aj väčšie škody. Stalo sa tak v obci Nejepín v okrese Havlíčkův Brod. Podľa výpovede miestnych malo počasie vyčíňať medzi 13. a 14. hodinou popoludní.
Silný vietor tam lámal stromy a strhol strechu z jedného z domovov. To, či skutočne išlo o tornádo musia potvrdiť odborníci.
V prospech tornáda však hovorí hneď viacero skutočností. Z radarových údajov je vidieť, že presne ponad dotknutú oblasť skutočne prešla silná bunka, ktorá sa stáčala doprava od osi pohybu. Mohlo teda ísť o supercelu vnorenú do pásma prehánok a búrok.
Ďalšou vecou je, že škody a ich rozsah, ktoré môžeme vidieť na fotografiách, taktiež zodpovedajú škodám po tornáde. Vidieť, že stromy v zadu sú nepoškodené a trampolínu vymrštilo vysoko na strom, čo by priamočiarý vietor pri downburste nespôsobil.
Okrem toho ľudia na sociálnych sieťach informujú o silnom rachote. Navyše na východe Českej republiky bola silná dynamika, teda pozorovalo sa viacero lievikov.
Ak by sa tornádo skutočne potvrdilo, išlo by o druhé tornádo za necelý mesiac v Českej republike. Naposledy tam tornádo potvrdili v posledný marcový deň.
„Tromba zrejme vznikla v okolí Kunštátu a postupovala smerom na Letovice, kde došlo k preukázateľnému kontaktu so zemským povrchom v katastri obcí Nýrov a Lhota, kde už vzniknuté tornádo pôsobilo škody zodpovedajúce intenzite F0,“informovali sme vás na našom webe.
Kým tornádo v Českej republike musia potvrdiť odborníci, v Rakúsku bola potvrdená tromba.
V centrálnom Rakúsku v oblasti Álp sa nachádzala jedna jediná búrka, ktorá však stihla vyprodukovať aj trombu. Tú sa podarilo aj zachytiť, čo v prípade možného tornáda v Česku zatiaľ nie je známe.
Na záver len dodáme, že dnešný postup búrok v našej oblasti sme sledovali aj v našom textovom prenose, v ktorom nájdete aj záber na trombu v Rakúsku. Prenos je k dispozícii na tomto odkaze.