Milovníci polárnej žiary si netrpezlivo chystali objektívy svojich fotoaparátov celý víkend, ideálne počasie na jej pozorovanie však konečne prišlo až včera.
Na Slnku došlo vo štvrtok k najsilnejšej erupcii v súčasnom cykle slnečnej aktivity a následne k výronom koronálnej hmoty smerom k našej Zemi.
Koronálna hmota spôsobila geomagnetickú búrku triedy až G3, ktorá vytvára ideálne podmienky pre pozorovanie polárnej žiary.
Milovníci tohto nebeského úkazu tak boli v netrpezlivom očakávaní už od piatkového večera, pozorovaniu polárnej žiary na našom území však bránilo hneď niekoľko faktorov.
Príchod koronálnej hmoty sa o niečo oneskoril, nebeskú šou si tak mohli vychutnať len v Amerike a Kanade, keďže k nám dorazila v čase, keď sme mali deň.
Zvyšky polárnej žiary sme ale mohli zaznamenať na našom území už v noci z nedele na pondelok. Opäť to však malo jeden háčik – nielen, že žiara bola veľmi slabá, ale jej pozorovaniu bránila aj pretrvávajúca oblačnosť.
S príchodom nového pracovného týždňa sa však na naše územie konečne vrátilo aj pekné počasie a jasná obloha na mnohých miestach. Pozorovaniu krásnej polárnej žiary v noci z pondelka na utorok tak už nič nebránilo.
Predpovedať príchod polárnej žiary nie je jednoduché, počas celého dňa sa však objavovali indície, že noc z pondelka na utorok napokon prinesie predstavenie, na ktoré sme netrpezlivo čakali celý víkend.
Stalo sa tak už pred 21:00 h a aj vďaka ustupujúcej oblačnosti sme si mohli dlhšie vychutnávať pohľad na tento svetelný úkaz.
O fotografie sa s nami podelili naši čitatelia, podľa ktorých bola polárna žiara na niektorých miestach viditeľná aj voľným okom, inde robila problém hmla a dala sa pozorovať len cez fotoaparát.