V posledných dňoch na Slovensku, ale aj v okolitých štátoch prevládalo stabilné jesenné počasie. Krásne bolo aj na horách, ktoré v rámci odmeny za ich návštevu ponúkali skutočne krásne výhľady.
Dohľadnosť úzko súvisí so schopnosťou vzduchu prepúšťať viditeľné žiarenie. Na to, aby sa podarilo zachytiť fotografie s dobrou dohľadnosťou, musia byť splnené viaceré podmienky.
Dobrá viditeľnosť na veľké vzdialenosti je podmienená najmä fyzikálnymi charakteristikami ovzdušia, závisí od množstva vody, prachu, dymu, ale napríklad aj od mikroorganizmov v ovzduší medzi pozorovateľom a objektom v diaľke.
Práve posledné dni, kedy prevládalo stabilné jesenné počasie, priali výhľadom. Návštevníci vyššie položených miest si tak mohli vychutnať pohľad na niekedy aj cez stovku kilometrov vzdialené miesta.
Reč je o pánovi Milanovi Bališinovi, ktorý sa fotografovaniu a diaľkovému pozorovaniu krajiny prevažne z vrcholov venuje už niekoľko rokov. Jeho úlovky potom tešia fanúšikov jeho vlastnej stránky - Zaujímavé foto pohľady.
V uplynulých dňoch zo Sninského kameňa zachytil aj Tatry. Tie sú pritom vzdialené približne 140 km vzdušnou čiarou.
Pre informáciu, Sninský kameň je vrch v sopečnom pohorí Vihorlatské vrchy v okrese Humenné. S výškou 1 006 metrov nad morom ide o najnižšiu vihorlatskú tisícovkou z piatich.
Len v stredu sme vás informovali o výhľadoch z pohoria Šumava, ktoré sa rozprestiera na hraniciach Rakúska, Nemecka a Česka. Z Třístoličníka bolo vidieť Alpy vzdialené približne 150 km od miesta pozorovania.
Z vrcholu Pancíř bolo vidieť najvyššiu horu Rakúska Grossglockner, ktorá je od nej vzdialená 236 km. Tento výhľad bol navyše sprevádzaný fatamorgánou.
Podobné výhľady zachytili návštevníci Šumavy aj v ďalších dňoch. Všetky fotografie nájdete v závere článku.
Na záver len pripomíname, že ak sa vám podarí zachytiť, či už vo forme fotografie alebo videa, niečo zaujímavé s počasím či astronómiou, určite nám to pošlite.
Môžete tak urobiť napr. prostredníctvom tohto odkazu.