Fotograf zachytil veľmi vzácne a záhadne blesky počas búrky, a to vzácnych „červených škriatkov“. Vyskytujú sa len 1 000-krát za rok a majú viac ako 50-krát väčšiu silu ako typický úder blesku.
Počas búrky z piatka na sobotu sa podarilo zaznamenať jedinečný prírodný úkaz. Zachytiť ho je pomerne náročné, ide o tzv. červených škriatkov.
Tento nádherný jav sa ukázal v meste Ciudad de la Costa, ktoré sa nachádza v Uruguaji. Červení škriatkovia však nie sú typické blesky, aké bežne pozorujeme počas búrok.
Išlo o niekoľko obrovských bleskov, ktoré sa rozvetvovali smerom nahor k búrkovému mraku a zastavili sa tesne pod okrajom vesmíru. Tieto blesky patria medzi najvzácnejšie a najsilnejšie blesky, aké na Zemi máme.
Vyskytujú sa len 1 000-krát za rok a majú viac ako 50-krát väčšiu silu ako typický úder blesku. Tieto blesky sa vyskytujú v stratosfére, mezosfére a tiež v spodných vrstvách termosféry, a označujú sa ako nadoblačné svetelné javy alebo TLE.
Jedným z najbežnejších nadoblačných svetelných javov sú aj tzv. červení škriatkovia (angl. red sprites). Vyskytujú sa vo výškach medzi 60 až 90 km nad povrchom a ich trvanie je mimoriadne krátke, preto sa dajú len veľmi ťažko zachytiť.
O červených škriatkoch v súčasnosti nevieme všetko. Ich vznik je stále predmetom skúmania mnohých odborníkov.
Vhodné podmienky pre sledovanie všetkých typov TLE poskytuje predovšetkým rozsiahlejší búrkový systém, ktorý produkuje väčšie množstvo pozitívnych CG bleskov.
Na pozorovanie červených škriatkov musí byť obloha jasná a od búrky treba byť vzdialení 200 až 400 km.
Na ich zachytenie treba zvoliť vysoko citlivé kamery a fotoaparáty, dôležitá je aj dávka trpezlivosti a odhodlania.