Sopka Etna na Sicílii sa v noci opäť prebudila a rozžiarila oblohu. Túto ohnivú šou bolo možné vidieť aj z Kalábrie. Hoci sa momentálne upokojila, odborníci situáciu naďalej pozorne monitorujú.
Sopka Etna na Sicílii opäť ožila a predviedla fascinujúce nočné divadlo, ktoré bolo viditeľné nielen na ostrove, ale aj v neďalekej Kalábrii.
Intenzívna strombolská aktivita bola zaznamenaná v juhovýchodnom kráteri Etny od piatkového neskorého poludnia, s vrcholom v nočných hodinách.
Seizmické prístroje zaznamenali od 14:00 hod. nepretržitý nárast vulkanických otrasov, ktoré dosiahli vysoké hodnoty o 19:00 hod. Hoci technické problémy znemožnili presné určenie zdroja otrasov, ich trend naznačuje posun smerom k juhovýchodnému kráteru v nadmorskej výške približne 2 900 metrov.
Silný vietor v oblasti vrcholu však sťažoval spoľahlivé zaznamenávanie infrazvukových udalostí. Našťastie, siete na monitorovanie deformácií zeme nezaznamenali žiadne významné zmeny v GNSS a klinometrických senzoroch, čo naznačuje, že zatiaľ nedochádza k výrazným deformáciám povrchu. V súčasnosti sa sopka vrátila do stavu pokoja.
Etna, najvyššia a najaktívnejšia sopka v Európe, sa nachádza na východnom pobreží Sicílie, neďaleko miest Catania a Messina. S výškou približne 3 357 metrov je jednou z najvyšších sopiek sveta okrem Ázie.
Etna vybuchuje už tisícky rokov, pričom jej posledná zaznamenaná erupcia sa datuje do roku 1 500 pred naším letopočtom. Odvtedy vybuchla stovkykrát. Avšak niekedy spôsobila veľké škody na okolitej krajine a infraštruktúre.