FOTO: Nad Slovenskom sme pozorovali polárnu žiaru. Spôsobila ju nečakane silná geomagnetická búrka

Veronika Salayová

Nad Slovenskom sa objavila krásna polárna žiara v ružových tónoch. Objavila sa po prekvapivo silnej geomagnetickej búrke. Prognostici na vesmírne počasie sami uznali, že takúto silnú geomagnetickú búrku nečakali. A tu je výsledok...

Počas uplynulej noci a dnes ráno sa nad Slovenskom objavila krásna polárna žiara. Tí, ktorí boli v noci alebo skoro ráno hore a mali to šťastie, mohli byť svedkami polárnej žiary v ružových a zelenkavých odtieňov.

Polárna žiara na Slovensku. Foto: Idókép
Polárna žiara na Slovensku. Foto: Idókép

Polárna žiara bola v našich končinách pomerne intenzívna. Okrem severských krajín ju pozorovali aj z Britských ostrovov, Nemecka či Poľska. Farebné tancujúce žiary v tme mnohých prekvapili, a to dokonca aj odborníkov na vesmírne počasie, ktorí ostali prekvapení silou geomagnetickej búrky.

Búrka triedy G2 až G3

Výron koronálnej hmoty (CME) zasiahol magnetické pole Zeme včera, 24. septembra, o 22:43 hod. Podľa špecializovanej stránky na vesmírne počasie SpaceWeather.com bol dopad oveľa silnejší, ako sa očakávalo.

Prvý kontakt s CME vytvoril nad Škótskom geomagnetickú búrku triedy G2, ktorá je označovaná ako stredne silná s intenzívnymi červenými polárnymi žiarami.

„Boli to jedny z najčervenších polárnych žiar, aké som kedy videl, “ povedal fotograf Chris Walker z Mull of Galloway, ktorému sa podarilo zachytiť túto mimoriadne intenzívnu polárnu žiaru nad Škótskom. 

Podľa SpaceWeather existuje možnosť, že by táto geomagnetická búrka mohla v týchto hodinách zosilnieť na kategóriu G3, avšak u nás je deň, takže ju už neuvidíme. Šancu na nočné pozorovanie polárnych žiar majú ešte obyvatelia Severnej Ameriky.

Ako vznikajú takéto geomagnetické búrky?

Keď sa na Slnku vyskytnú javy náhlej a prudkej aktivity, ako sú slnečné erupcie, Slnko následne vychrlí do priestoru veľké množstvo vysokoenergetických častíc, ktoré sa rýchlo šíria vesmírom.

Ak sú tieto častice vyvrhnuté smerom k Zemi a dosiahnu až na našu planétu, tak prúd nabitých častíc zreaguje s magnetosférou Zeme. V rámci tejto interakcie môže dôjsť k dočasným výpadkom elektrickej energie, rádiového signálu alebo satelitných komunikačných systémov. 

Následne vznikajú javy, ktoré zo Zeme, najčastejšie v okolí pólov, môžeme pozorovať a nazývame ich polárne žiary. Niekedy sa stane, že ak sú slnečné búrky silnejšie, tak sa polárne žiary objavia aj v nižších polohách od pólov. 

Národný úrad pre oceány (NOAA) vytvoril merací systém na hodnotenie geomagnetických búrok a ich potenciálnych účinkov od G1 (malé) po G5 (extrémne). Zatiaľ čo menšie geomagnetické búrky majú skôr malý vplyv na Zem, slnečná búrka triedy G5 by mohla mať potenciálne ničivé dopady.

Najsilnejšou zaznamenanou geomagnetickou búrkou bola udalosť v Carringtone z roku 1859, ktorá viedla k zlyhaniu telegrafných systémov na celom svete a dokonca vyvolala požiare v niektorých telegrafných staniciach.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Výdatnejšie sneženie
3 °C / -6 °C
Cecília
Zajtra
Polooblačno
5 °C / -11 °C
Klement
Nedeľa
Zamračené
3 °C / -6 °C
Emília
Pondelok
Zamračené
10 °C / -5 °C
Katarína
Utorok
Polooblačno
10 °C / -5 °C
Kornel
Streda
Prehánky
9 °C / 0 °C
Milan
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd