Na islandskom polostrove Reykjanes v nedeľu ráno vybuchla sopka. Fotografie a záznamy ukazujú fontány lávy tryskajúce z trhlín v zemi a stúpajúce oblaky dymu. Láva sa už dostáva k domom v Grindavíku.
Sopka začala dnes na juhozápade strova Island druhýkrát za menej ako mesiac vybuchovať a generovať lávu, ktorá tečie smerom k neďalekému mestu.
Erupcia, ktorá sa začala krátko po 8:00 h, prišla po roji zemetrasení neďaleko mesta Grindavík, informoval Islandský meteorologický úrad (IMO). Celé mesto, našťastie, stihli cez noc evakuovať, informovala islandská televízia RUV. „Láva steká smerom na Grindavík, niekoľko stoviek metrov severne od mesta, asi 400 až 500 metrov ,“ povedala Kristín Jónsdóttir (IMO).
V nasledujúcich hodinách sa pri domoch na okraji obce otvorila nová puklina. „Práve teraz sa otvorila nová trhlina južne od prvej dnešnej rannej trhliny," uviedla IMO vo vyhlásení. Nová trhlina je tesne za hranicami mesta. Zábery prichádzajúce z oblasti ukazujú, že láva sa už zrejme dostala k domom v Grindavíku.
Islandský prezident Gudni Johannesson v príspevku na X povedal: „Žiadne ľudské životy nie sú ohrozené, zatiaľ čo časť infraštruktúry áno." Prezident tiež povedal, že letecká doprava nebude prerušená.
Až 3 800 obyvateľov Grindavíku bolo predtým evakuovaných zo svojich domovov v novembri po sérii zemetrasení, ktoré vytvorili trhliny a otvory v zemi medzi mestom a Sýlingarfell.
Dočasne zatvorili aj neďalekú známu Modrú lagúnu. Ide o jednu z najväčších turistických atrakcií Islandu. Sopka napokon vybuchla 18. decembra. Obyvatelia sa potom mohli 22. decembra vrátiť do svojich domovov.
V nasledujúcich týždňoch boli okolo sopky postavené obranné múry v nádeji, že nasmerujú magmu preč z mesta. Avšak múry bariér vybudované severne od Grindavíku sa prelomili a láva sa pohybuje smerom k mestu, uviedla IMO.
Najničivejšou erupciou za posledné obdobie bola erupcia sopky Eyjafjallajökull v roku 2010, ktorá vychrlila do atmosféry obrovské oblaky popola a uzavrela vzdušný priestor nad časťami Európy.
Dnešná erupcia na polostrove Reykjanes, asi 50 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Reykjavík, zrejme do ovzdušia nevypustí také veľké množstvo popola. Gudjon Helgason, tlačový referent prevádzkovateľa letiska Isavia, uviedol, že operácie na letisku Keflavík pokračujú normálne.