Doteraz dominujúci fenomén El Niño definitívne zanikol a už sa k slovu hlási jeho náprotivok La Niña. Tá prinesie prudké zmeny počasia do celého sveta vrátane Európy. O aké zmeny pôjde?
Zmeny teplôt v Tichom oceáne naznačujú, že silnie jav La Niña. Pod hladinou oceánu už totiž začalo ochladzovanie, a to znamená, že po rekordne silnom El Niño sa o hlási opačný fenomén La Niña.
V skratke: El Niño je teplá fáza oceánskej oscilácie v rovníkovej oblasti Tichého oceánu a La Niña je studená fáza. Každá fáza má svoj špecifický vplyv na priebeh a výsledné počasie na celej planéte.
Meteorológovia očakávajú, že La Niña prinesie prudké zmeny počasia už o pár mesiacov. Existuje šanca až 60 %, že podmienky La Niña sa vyskytnú medzi júnom a augustom, uvádzajú Národné centrá pre environmentálne predpovede, keďže už začalo ochladzovania oceána v rovníkovej oblasti.
Príchod javu La Niña je teda už v plnom prúde. Podľa predpovede z Climate Prediction Center začne tento fenomén ovplyvňovať počasie už počas leta a najviac zosilnie počas jesene, a preto ovplyvní počasie hlavne v druhej polovici tohto roku a začiatku toho budúceho.
La Niña má okrem iného výrazný vplyv na množstvo zrážok. Počas zimy sa má nad Pacifikom objaviť tlaková výš, čo podľa meteorológov v strednej a južnej Európe vyvolá tlakovú níž. Ak sa predikcie odborníkov naplnia, tak nad Európou vznikne chladná anomália, ktorá prinesie suchšiu zimu.
Tento nastupujúci fenomén vo veľkej časti strednej a západnej Európy prináša v priemere nižšie teploty. Čo sa týka zrážok, vo všeobecnosti je v pevninskej Európe počas zimy La Niña menej zrážok a viac zrážok je na juhu a v častiach severu.
Pretože anomália La Niña výrazne ovplyvňuje tlak a zrážky v trópoch, tak má tiež veľmi dôležitý vplyv na atlantickú hurikánovú sezónu. Tá by mala byť prudšia a silnejšia ako počas El Niña.
Na záver treba dodať, že toto všetko je založené na minulých udalostiach La Niña a vieme, že žiadne dve takéto udalosti nie sú úplne rovnaké.