Dlhodobá štúdia zistila, že na celom svete ročne zomrie viac ako 5 miliónov ľudí na extrémne teplé alebo extrémne studené podmienky, pričom počet úmrtí súvisiacich s veľkými horúčavami je na vzostupe.
Dvadsaťročná štúdia, do ktorej boli zapojené desiatky vedcov z celého sveta, zistila, že 9,4 % globálnych úmrtí ročne možno pripísať pôsobeniu tepla alebo chladu, čo zodpovedá 74 úmrtiam na 100 000 ľudí, informuje The Guardian.
Vedci analyzovali údaje o úmrtnosti, ktorá súvisí s počasím, zo 750 lokalít v 43 krajinách medzi rokmi 2000 a 2019.
Odborníci zistili, že priemerná denná teplota v týchto lokalitách sa zvýšila o 0,26 ° za desaťročie. Štúdia, samozrejme, zohľadnila rozdielne optimálne teploty pre ľudí žijúcich v rôznych regiónoch.
Štúdia publikovaná v Lancet Planetary Health prišla s výsledkami, že za toto obdobie zomrelo viac ľudí na chlad ako teplo, avšak počet úmrtí súvisiacich s teplom posledné roky stúpal viac, zatiaľ čo úmrtia spojené s chladom klesali.
Profesor Yuming Guo z univerzity v Monash uviedol, že tento trend bude pokračovať z dôvodu zmeny podnebia a celková úmrtnosť môže ešte výraznejšie stúpať.
„V budúcnosti by sa úmrtnosť na chlad mala naďalej znižovať, ale pretože úmrtnosť na teplo sa bude naďalej zvyšovať, znamená to, že dôjde k bodu zlomu,“ uviedol Guo.
K celkovému zvýšeniu úmrtnosti v súvislosti s teplotami došlo už aj v Európe. Najviac úmrtí v dôsledku horúčav bolo vo východnej Európe, zatiaľ čo subsaharská Afrika mala najvyššiu úmrtnosť spojenú s nízkymi teplotami.
V extrémne chladných alebo horúcich podmienkach sa zvyšuje riziko srdcového infarktu, zástavy srdca či mozgových príhod.