Do našej oblasti sa rúti veľmi nepriaznivé počasie a ak by sa aktuálne predpovede naplnili, tak by to bola extrémna situácia. Môžeme len dúfať, že v nadchádzajúcich hodinách sa ďalšie výstupy numerických modelov zmiernia.
Ak by sa aktuálne predpovede potvrdili, tak našom regióne hrozia v niektorých oblastiach horšie povodne ako v roku 2013, kedy došlo k tisícročnej povodni. O potencionálnej tisícročnej povodni už hovoria aj nemeckí meteorológovia, ktorí blížiacu sa situáciu analyzovali s rokom 2013.
Nepriaznivé počasie, ktoré čaká celú našu oblasť, odštartuje v stredu večer a na Slovensku sa nepriaznivé počasie naplno prejaví vo štvrtok popoludní. Od piatka až do konca víkendu by malo extrémne výdatne pršať. Na vine je tlaková níž, ktorá sa bude presúvať z Jadranu priamo nad našu oblasť, kde sa udrží niekoľko dní. Táto tlaková níž bude čerpať energiu z veľmi teplého Jadranského a Stredozemného mora a práve výrazný odpar z tejto oblasti sa prejaví na počasí u nás.
Nemcov straší potenciál obrovskej povodne, situácia sa totiž bude veľmi podobať na tú z roku 2013. Na východe Nemecka, v celom Rakúsku, Česku, v Poľsku a čiastočne aj na Slovensku spadnú extrémne úhrny zrážok. Do nedele by dokonca v niektorých oblastiach mohlo spadnúť viac ako 300 litrov na meter štvorcový, čo by bolo viac ako v roku 2013.
Ako uvádza meteorológ Alban Burster, tak v roku 2013 spadlo podstatne menej, ako teraz predikujú numerické modely. Súčasné výpočtu kalkulujú v oblasti Labe dvoj- až trojnásobné hodnoty ako v roku 2013.
Na nižšie priloženej mapke môžete vidieť odhadované množstvo zrážok v podaní štyroch rozličných svetových numerických modelov.
Môžete si všimnúť, že tu panuje vzácna zhoda. Extrémne úhrny potvrdzujú všetky numerické modely, no do udalosti nám zostáva ešte niekoľko dní a panuje tu veľká priestorová neistota. Aktuálne to vyzerá, že najviac zasiahnutá bude Česká republika, Rakúsko a severozápadné Slovensko.
Neistoty však treba zobrať do úvahy a zatiaľ netreba robiť paniku. Do udalosti nám zostávajú tri dni a ďalšie výpočty numerických modelov budú celú situáciu spresňovať. Detailnejšie a presnejšie numerické modely vidia aktuálne len začiatok celej situácie a na celkový výpočet daždivého počasia je pre tieto numerické modely ešte priskoro.
Prehľad o tom, čo nás čaká, pomerne pekne ilustruje výstup z numerického modelu ICON. Na prvom obrázku nájdete ranný výpočet numerického modelu a na druhom obrázku nájdete aktuálny popoludňajší výstup z numerického modelu.
Môžete si všimnúť, že množstvo zrážok sa upresňuje, ale viac-menej ťažisko celej situácie začína byť jasnejšie. Medzi najviac postihnuté bude patriť alpská oblasť, Beskydy, Jeseníky a Malé Karpaty.
Tie najintenzívnejšie zrážky nás čakajú od piatkového poludnia a budú postupovať od severu. Prejavovať sa bude aj silný náveterný efekt. Práve preto sa najviac zrážok očakáva na severných a severovýchodných svahoch, medzi ktoré paria rakúske Alpy, Beskydy, Javorníky a severné svahy Malých Karpát.
Numerické modely aktuálne očakávajú úhrny do nedeľňajšieho rána až na úrovni 200 litrov na meter štvorcový. Ojedinele by však mohlo spadnúť viac ako 300 mm.
Z aktuálnej situácie vyplýva, že celkom určite nás čakajú povodne. Rozhodne sa len o tom, v akej rozsiahlosti tieto povodne budú. Postihnuté bude povodie Váhu, Moravy a samozrejme Dunaja.
Predbežne to vyzerá veľmi zle a takéto úhrny zrážok sú extrémne. Môžeme len dúfať, že situácia sa zmení, o čom vás budeme informovať.
V najbližších dňoch hrozia povodne aj na Slovensku. Pred nástrahami počasia vás ochráni kvalitné poistenie. Získajte teraz vďaka iMeteo.sk ZĽAVU na nové alebo aj aktuálne poistenia nehnuteľností. Vyplňte nezáväzný formulár a my vás budeme kontaktovať.