Expert varuje: Povodne sa budú opakovať, ak nezmeníme túto jednu vec

Expert varuje: Povodne sa budú opakovať, ak nezmeníme túto jednu vec
Veronika Sádovská

Počasie, aké spôsobilo povodne, sa môže v budúcnosti zopakovať. Musíme zmeniť túto jednu vec, nabáda slovenský odborník zo Slovenskej technickej univerzity. Bude to však náročné.

September priniesol k nám do strednej Európy veľmi daždivú epizódu, ktorá spôsobila rozsiahle povodne v niekoľkých štátoch vrátane Slovenska. Vedci sú presvedčení, že k extrémnemu javu prispela aj klimatická zmena.

Slovenský expert preto teraz nabáda, aby sa zmenilo to, ako sa na problematiku vody a povodní pozeráme. Bude to však také jednoduché?

 

Musíme zmeniť našu optiku

„Jedinou stopercentnou ochranou pred povodňou je zmeniť optiku," uviedol Andrej Škrinár z Katedry vodného hospodárstva krajiny Slovenskej technickej univerzity v Bratislave pre TASR . Konkrétne sa podľa neho musí zmeniť súčasná prax, kedy sa stavajú nehnuteľnosti pri potokoch a riekach, pričom ich majitelia očakávajú, že štát zabezpečí protipovodňovú ochranu.

„Čím viac sa budeme snažiť zastaranou optikou o jednostranné riešenie (rýchlo poslať vodu preč z ohrozených území), tým viac budeme riziko katastrofálnych povodní paradoxne zvyšovať. Naopak, najväčší účinok budú mať opatrenia na prípravu krajiny na zachytenie zrážok v čo najväčšom možnom množstve a ich pomalé a postupné uvoľňovanie, čím sa zároveň zníži riziko sucha,“ vysvetlil expert.

Podľa Škrinára z vedeckých predpovedí v otázke zmeny klímy aj zo skúseností vyplýva, že extrémnych javov bude pribúdať. Už teraz ďalší vedci tvrdia, že tieto povodne a lejaky boli také extrémne práve kvôli klimatickej kríze.

Panel organizácie World Weather Attribution (WWA) konštatoval, že nedávna štvordňová daždivá epizóda bola rekordná v strednej Európe. Vďaka dobrej predpovedi sa aspoň niektoré oblasti dokázali na veľkú vodu lepšie pripraviť a zrejme zabrániť väčším stratám na životoch.

 

Musíme zastaviť oteplenie

Experti z WWA urobili porovnanie, aby určili, akú veľkú úlohu zohrala pri extrémnom počasí zmena klímy. Zrážkové úhrny spôsobené tlakovou nižšie Boris sú podľa nich stále vzácne a za súčasných podmienok hrozia raz za 100 až 300 rokov. To platí len v situácii, keď sa kvôli skleníkovým plynom oteplilo o 1,3 stupňa. 

Pokiaľ oteplenie dosiahne rovných 2 °C, podobné epizódy budú o päť percent intenzívnejšie a o celých 50 percent častejšie, varovali vedci. Hrozí pritom, že pokiaľ ľudstvo nepodnikne proti globálnemu otepľovaniu razantné kroky, zvýši sa teplota dokonca až o tri stupne do konca storočia. 

"Rozhodne to v budúcnosti uvidíme oveľa častejšie," uviedol spoluautor štúdie Friederike Otto. „Je to absolútny dôkaz klimatickej zmeny, že tie rekordy sú o toľko prekonávané," dodal.  

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
5 °C / -6 °C
Elvíra
Zajtra
Výdatnejšie sneženie
3 °C / -6 °C
Cecília
Sobota
Polooblačno
5 °C / -11 °C
Klement
Nedeľa
Zamračené
3 °C / -6 °C
Emília
Pondelok
Zamračené
10 °C / -5 °C
Katarína
Utorok
Polooblačno
10 °C / -5 °C
Kornel
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd