Pred niekoľkými minútami došlo v oblasti európskeho supervulkánu k silnému zemetraseniu, ktoré opäť vystrašilo mnohých ľudí. Tí v panike vybehli na ulicu.
V piatok večer, 30. augusta, došlo v oblasti Flegrejských polí k silnému zemetraseniu, ktoré bolo jasne cítiť v Pozzuoli a Neapole. Zemetrasenie s magnitúdou 3,7 nastalo o 21:23 a jeho epicentrum sa nachádzalo v Pozzuoli, v hĺbke 2,4 kilometra.
Zemetrasenie spôsobilo strach a paniku medzi obyvateľmi v Pozzuoli, ale aj v Bacoli a viacerých častiach Neapola. Obyvatelia hlásili citeľné otrasy, ktoré mnohých vydesili a prinútili opustiť svoje domovy. Situácia je pod dohľadom úradov, ktoré monitorujú ďalší vývoj a pripravujú sa na možné následné otrasy.
Odborníci na seizmológiu vyzývajú obyvateľov, aby zostali pokojní a riadili sa pokynmi miestnych autorít, pričom zdôrazňujú, že zemetrasenia v tejto oblasti sú relatívne bežné, ale je potrebné byť ostražitý a pripravený.
Campi Flegrei (po slovensky "Flegrejské polia") je veľká kaldera, ktorá sa nachádza západne od mesta Neapol v Taliansku. Táto oblasť je známa svojou intenzívnou vulkanickou a seizmickou aktivitou. Kaldera Campi Flegrei má priemer približne 13 kilometrov a obsahuje niekoľko kráterov a geotermálnych javov, ako sú fumaroly, horúce pramene a sírne plyny.
Campi Flegrei je jednou z najnebezpečnejších sopečných oblastí na svete, pretože ide o supervulkán s potenciálom spôsobiť rozsiahle sopečné erupcie, ktoré by mohli mať globálne dôsledky. Posledná veľká erupcia v tejto oblasti nastala v roku 1538, keď vznikla sopka Monte Nuovo, čo znamená "Nová hora".
Oblasť je pod prísnym dohľadom vedcov, pretože zmeny v sopečnej aktivite, ako je stúpanie alebo klesanie pôdy a seizmická aktivita, môžu naznačovať blížiacu sa erupciu.
Geológovia a vulkanológovia monitorujú Campi Flegrei s cieľom lepšie porozumieť jej správaniu a pripraviť sa na prípadnú budúcu sopečnú aktivitu.