Európa je živým obrazom otepľujúceho sa sveta

Zuzana Macháčová

Za posledné tri desaťročia sa Európa oteplila dvakrát rýchlejšie ako zvyšok sveta. Odborníci zdôrazňujú, že otepľovanie klímy bude mať za následok častejšie extrémne výkyvy počasia. Minulý rok spôsobili záplavy a silné búrky v Európe škody vo výške viac ako 50 miliárd dolárov.

Od roku 1991 do roku 2021 sa teplota v Európe zvýšila v priemere o 0,5 °C za desaťročie. Naproti tomu celý svet zaznamenal nárast o 0,2 °C.

V dôsledku toho alpské ľadovce v rokoch 1997 až 2021 stratili až 30 metrov hrúbky ľadu, uviedla Svetová meteorologická organizácia WMO. Tiež uviedla, že minulé leto na výskumnej stanici Summit v Grónsku, ktorá sa nachádza vo výške viac ako tritisíc metrov nad morom, boli zaznamenané dažďové zrážky.

Otepľovanie Európy

Na rýchlosť otepľovania má veľký vplyv to, že sa Európa nachádza v tesnej blízkosti Arktídy. Práve ona sa radí medzi najrýchlejšie sa otepľujúce oblasti na svete. Podľa niektorých štúdií sa Arktída otepľuje až trikrát rýchlejšie ako ktorákoľvek iná oblasť na Zemi.

„Európa predstavuje živý obraz otepľujúceho sa sveta,“ uviedol Petteri Taalas, generálny tajomník Svetovej meteorologickej organizácie. „Tento rok, podobne ako vlani, zasiahli veľké časti Európy intenzívne vlny horúčav a sucha, ktoré podnietili vznik lesných požiarov,“ dodal.

Z údajov Spoločného výskumného centra Európskej komisie vyplýva, že v tomto roku v celej Európe zachvátili požiare 775 941 hektárov. Ide o druhú najväčšiu plochu, ktorú požiare zachvátili, od začiatku meraní.

Minuloročné extrémne poveternostné udalosti spôsobené zmenou klímy, najmä záplavami a búrkami, prispeli v Európe k stovkám úmrtí. Priamo zasiahli viac ako pol milióna ľudí a spôsobili škody presahujúce 50 miliárd.

Zlá správa

Správu o stave klímy v Európe spoločne vypracovali Svetová meteorologická organizácia a program Európskej komisie Copernicus Climate Change Service (CS3). Táto správa je jednou zo série vydaných pred medzinárodným klimatickým samitom OSN. Samit COP27 sa bude konať od 6. do 18. novembra tohto roka v Egypte. 

Koncom októbra bola zverejnená správa, že koncentrácia skleníkových plynov dosiahla v roku 2021 celosvetovo rekordné hodnoty. Ako uviedla WMO, viacerým krajinám v Európe sa však v roku 2021 podarilo znížiť emisie skleníkových plynov. V rokoch 1990 až 2020 sa Európskej únii podarilo znížiť emisie o 31 %. Cieľom do roku 2030 je zníženie o 55 %.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
4 °C / -10 °C
Štefan
Zajtra
Polooblačno
9 °C / -9 °C
Filoména
Sobota
Polooblačno
6 °C / -5 °C
Ivana
Nedeľa
Polooblačno
5 °C / -8 °C
Milada
Pondelok
Zamračené
3 °C / -5 °C
Dávid
Utorok
Skoro jasno
7 °C / -8 °C
Silvester
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd