ERUPCIA na Islande. Situácia je nebezpečná a nestabilná. Trhlina je dlhá 20 km

ERUPCIA na Islande. Situácia je nebezpečná a nestabilná. Trhlina je dlhá 20 km
Veronika Salayová

Na Islande došlo v utorok k erupcii magmy v sérii kráterov Sundhnúk. Situácia je stále nestabilná a nebezpečná. Podľa vulkanológov nie je celkom vylúčená ďalšia erupcia.

Blízko islandského mesta Grindavík sa v utorok otvorila sopečná trhlina a začala sa z nej valiť láva. Úrady predtým zaznamenali na polostrove Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemetrasení a evakuovali v predstihu 40 domov v Grindavíku aj priľahlé geotermálne kúpele Modrá lagúna.

Pohyb magmy začal v utorok ráno približne o 6:30 miestneho času (8:30 SELČ) a bol sprevádzaný intenzívnymi malými zemetraseniami na polostrove Reykjanes, podobne ako pri predchádzajúcich erupciách, uviedol meteorologický úrad (IMO).

Od včerajšieho popoludnia nie je na sopečnej pukline síce žiadna výrazná aktivita, no v novej láve stále horia žeravé uhlíky a oblasť je naďalej nestabilná a nebezpečná, informuje Islandský meteorologický úrad.

 

 

 


Ďalšia erupcia nie je celkom vylúčená

Merania ukazujú, že objem lávy, ktorá sa vytvorila včera, bol asi 0,4 milióna m3. Meranie je založené na údajoch, ktoré zozbierali odborníci z Prírodovedného ústavu IMO počas prieskumného letu nad miestami erupcií včera popoludní.

Lávový prúd, ktorý sa vytvoril, je podľa meraní najmenší, aký sa vytvoril od erupcie série kráterov Sundhnúk, ktorá sa začala v decembri 2023. Objem je asi 1/6 objemu lávového prúdu, ktorý sa vytvoril pri erupcii v januári 2024, čo je druhá najmenšia erupcia.

 

Hoci je prúd lávy zatiaľ najmenší, magmatický tunel, ktorý sa vytvoril, je dlhý takmer 20 km a je najdlhší, aký sa vytvoril od začiatku zemetrasení v novembri 2023. Dá sa teda predpokladať, že veľká väčšina magmy, ktorá vyšla z magmatickej komory pod Svartsengi, vyplávala na povrch severne od Grindavíka.

Od začiatku erupcie sa zem v Svartsengi  zosunula o viac ako 25 cm. Najnovšie merania ukazujú, že krajina naďalej klesá. V súvislosti s trhlinovými formáciami v Grindavíku boli merané posuny na viacerých GPS staniciach v meste. Celkový posun v Grindavíku od začiatku včerajšieho rána je maximálne okolo 50 cm, čo je rozmiestnené cez viacero trhlín v rámci mesta. 

 

Od začiatku erupcie bolo zaznamenaných približne 2 400 zemetrasení a zem sa mierne trasie aj naďalej. Aktuálne IMO považuje za menej pravdepodobné, že v priebehu najbližších hodín či dní dôjde k novej erupcii, aj keď to podľa odborníkov nemožno na isto vylúčiť, pretože v oblasti sa stále meria značná seizmická aktivita malého rozsahu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Snehové prehánky
5 °C / -5 °C
Irena
Zajtra
Oblačno
6 °C / -7 °C
Zoltán
Utorok
Prehánka dažďa so snehom
11 °C / -3 °C
Albert
Streda
Skoro jasno
12 °C / -5 °C
Milena
Štvrtok
Občasný dážď
13 °C / -4 °C
Igor
Piatok
Občasný dážď
18 °C / 1 °C
Július
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd