El Niño a La Niña existovali už pred 250 miliónmi rokmi. Časom však slabnú

El Niño a La Niña existovali už pred 250 miliónmi rokmi. Časom však slabnú
Veronika Salayová

Nový výskum ukázal, že El Niño a La Niña existovali najmenej pred 250 miliónmi rokmi a pretrvávajú dodnes. V minulosti boli tieto javy dokonca oveľa silnejšie. 

Mnoho ľudí sa pravdepodobne stretlo s pojmami El Niño a La Niña, pretože zohrávajú významnú úlohu pri formovaní globálnych vzorcov počasia a často ich vplyv pociťujeme aj v našich končinách.

Phys.org v pondelok zverejnil výsledky výskumu Duke University, ktoré odhalili, že táto oscilácia existovala už najmenej pred 250 miliónmi rokov a v tom čase bola často silnejšia ako dnes. Tieto dva opačné fenomény boli prítomné aj vtedy, keď boli kontinenty na rôznych miestach.

Zaujímavé zistenie

Vedci pracovali s rovnakým nástrojom na modelovanie klímy, ktorý používa Medzivládny panel pre zmenu klímy (IPCC) na štúdium budúcich účinkov zmeny klímy, ale tentoraz bolo cieľom simulovať klímu v minulosti.

 

Pred 250 miliónmi rokov obsahovala atmosféra našej Zeme viac oxidu uhličitého ako dnes a voda v oceánoch bola teplejšia. Južná Amerika v tom čase tvorila centrálnu časť superkontinentu Pangea a oscilácia prebiehala v Pantalasskom oceáne na jeho západ.

„Atmosférický hluk“ z minulých teplôt oceánov a povrchových vetrov zohral kľúčovú úlohu v sile týchto oscilácií a oba atmosférické javy sa objavujú v nezmenenej podobe aj v súčasnosti.

Výskumníci zdôrazňujú, že lepšie pochopenie minulých klimatických zmien je nevyhnutné na presnejšie predpovede budúcich klimatických zmien.

Ako funguje El Niño a La Niña?

El Niño a La Niña predstavujú opačné vzorce v správaní vetra obklopujúcich rovník, ktoré fúkajú na západ od Južnej Ameriky smerom k Ázii. V neutrálnom roku, keď nie je v hre ani jeden z týchto javov, tieto vetry tlačia teplú vodu na západ, a to tlačí studenú oceánsku vodu z hlbín, aby ju nahradila.

Keď je na scéne El Niño, vetry slabnú a východný Pacifik pozdĺž západného pobrežia Severnej a Južnej Ameriky zostáva teplejší. Podľa NOAA jeho výsledkom je to, že oceánsky prúd sa pohybuje na juh, čo vedie k suchým podmienkam v Kanade a na severe USA, ale prináša vlhkosť do južných častí USA.

 

Počas fázy La Niña vetry zosilnejú, tlačia teplú vodu smerom k Ázii a zvyšujú príval studenej vody pri tichomorskom pobreží Ameriky. Oceánsky prúd sa pohybuje na sever, čo má za následok suché podmienky na juhozápade a juhovýchode a prináša vlhkejšie počasie na severozápad Tichého oceánu a v oblasti Veľkých jazier.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Zamračené
9 °C / -7 °C
Alexandra
Zajtra
Polooblačno
4 °C / -14 °C
Daniela
Sobota
Skoro jasno
2 °C / -15 °C
Drahoslav
Nedeľa
Polooblačno
2 °C / -15 °C
Andrea
Pondelok
Občasný dážď
10 °C / -3 °C
Antónia
Utorok
Občasný dážď
11 °C / 0 °C
Bohuslava
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd