Juhoamerický Ekvádor už dlhé týždne trápi rekordné sucho. Podľa slov prezidenta je situácia najhoršia za posledné desaťročia. V dôsledku sucha vysychajú rieky a vodné hladiny v kľúčových elektrárňach produkujúcich vyše 70 percent elektrickej energie v krajine. Obyvateľov tak trápia výpadky elektriny, a to aj na 14 hodín denne.
Ekvádor oznámil predĺženie denných výpadkov elektrickej energie v dôsledku veľkého sucha. To zasiahlo krajinu už pred pár týždňami a naďalej trvá.
V dôsledku toho klesá hladina vody v kľúčových elektrárňach produkujúcich vyše 70 percent elektrickej energie v krajine. TASR o tom informuje na základe piatkovej správy agentúry AP.
Ministerka energetiky Inés Manzanová vo štvrtok neskoro večer vyhlásila, že úrady nariadili prerušenie dodávok elektrickej energie v krajine, a to na osem až 14 hodín denne pre zhoršujúce sa sucho. Nové opatrenia prichádzajú iba niekoľko dní po tom, čo prezident Daniel Noboa oznámil postupné zníženie výpadkov elektrickej energie v krajine so 17 miliónmi obyvateľov.
„Uvedomujeme si, aké obety sa prinášajú v súvislosti s touto vážnou krízou v oblasti elektrickej energie,“ povedala ministerka vo videu zverejnenom na platforme X. Ekvádor zaviedol už od polovice septembra v niektorých mestách systém prídelu elektriny, no súčasné oznámené výpadky sú doposiaľ najextrémnejšie, pripomína AP.
Pripomeňme, že ešte pred mesiacom sa hovorilo o osemhodinových výpadkoch. Ďalšie týždne však ukázali, že to stačiť nebude a tak sa číslo zvýšilo na 12. Najnovšie tak nebude stačiť ani toto číslo.
„Dôležité je, že klíma je šialená, veľmi sa zmenila,“ uviedol ešte pred časom minister energetiky Antonio Goncalves. Dodal, že obdobie sucha sa začalo o dva mesiace skôr. „Sme veľmi závislí od hydrológie. Nemôžem predpovedať niečo, čo vie len Boh.“
Rovnako pred časom prezident Daniel Noboa vo svojom prejave na Valnom zhromaždení OSN povedal, že Ekvádor zažíva najhoršie sucho za posledných 61 rokov. „Je to chaos a oveľa horšie, ako sa očakávalo.“ Sucho postihujúce nielen Ekvádor, ale aj niekoľko ďalších krajín Južnej Ameriky súvisí s prírodným javom El Niňo.