Švajčiarsko a Taliansko sú blízko k dohode, ktorá zmení hranice medzi týmito krajinami. Dôvodom sú klimatické zmeny spôsobujúce topenie ľadovca v Penninských Alpách.
V minulosti bola veľká časť hraníc medzi Švajčiarskom a Talianskom vymedzená hrebeňmi ľadovcov a vrstvami večného snehu.
V dôsledku klimatických zmien sa však prirodzená bariéra rozdeľujúca tieto dve krajiny začala meniť a posúvať. To vyústilo okrem iného aj do sporu o územie vrcholu Matterhorn v Penninských Alpách.
Preto sa švajčiarske a talianske úrady rozhodli podpísať dokument, ktorý nanovo definuje existujúcu hranicu. Zmeny sa budú týkať oblastí okolo jedného z najvyšších vrchov v Európe.
Prvá dohoda o vytvorení novej hranice medzi Švajčiarskom a Talianskom bola uzavretá v roku 2023. Minulý piatok vláda v Zürichu podpísala záverečný dokument, ktorý teraz čaká na schválenie Rímom.
Zmeny sa budú týkať oblastí v blízkosti Testa Grigia, Plateau Rosa, Rifugio Carrel a Gobba di Rollin v okolí Matterhornu. Podľa americkej agentúry Bloomberg sa náprava dotkla aj známeho lyžiarskeho strediska Zermatt.
Zavedené zmeny sú diktované nielen ekonomickými záujmami, ale majú tiež pomôcť určiť zodpovednosť za údržbu konkrétnych prírodných oblastí.
Údaje švajčiarskej siete pre monitorovanie ľadovcov (GLAMOS), ktorá monitoruje 176 z 1400 ľadovcov v tejto krajine, ukazujú, že v roku 2023 sa ich plocha zmenšila o štyri percentá.
To je takmer rovnako ako v tomto najhoršom roku 2022, keď sa plocha ľadovcov znížila o šesť percent.
Podľa odborníkov sa tento proces v najbližších rokoch zrýchli. Na niektorých ľadovcoch sa výskum pre nedostatok ľadu zastavil.
Talianski vedci zase predpovedajú, že symbol Dolomitov – ľadovec Marmolada – sa môže do roku 2040 úplne roztopiť v dôsledku stúpajúcich priemerných teplôt.