Dunaj v Budapešti sa vylieva zo svojho prirodzeného toku a zaplavuje Budapešť. Hladina Dunaja už pokorila rekordnú výšku z roku 2013, no našťastie by už mal kulminovať.
V Budapešti, hlavnom meste Maďarska, došlo k značnému nárastu hladiny Dunaja, ktorý dosiahol svoj najvyšší bod za posledných desať rokov.
Tento jav je priamym dôsledkom nedávnych zrážok, po ktorých nastalo prudké oteplenie. Starosta mesta oznámil, že špecialisti pracujú na posilnení protipovodňových hrádzí.
Primátor Budapešti Gergely Karacsony na Facebooku napísal, že hoci od roku 2013 nebola v hlavnom meste vážnejšia povodňová vlna, odborníci pracujú na posilnení protipovodňových hrádzí.
V stredu večer dosiahla hladina vody v Dunaji 693 centimetrov, čo je najvyšší zaznamenaný stav od jari 2013, kedy bola hladina na úrovni 891 centimetrov. V dôsledku toho bolo vo štvrtok zaplavené nábrežie Dunaja v Budapešti.
Hladina Dunaja prekročila výšku 6 metrov naposledy v roku 1987, no vtedy nedošlo k zaplaveniu ciest vedúcich pozdĺž nábrežia.
Tento rok nárast hladiny Dunaja zatiaľ nespôsobil žiadne vážne škody v Budapešti, ale odborníci varujú, že klimatické zmeny môžu spôsobiť, že častejšie povodne sa stanú bežnejšími.
"Ak sa pozrieme z širšej perspektívy, vidíme, že rastie množstvo zrážok v zime a so zvyšujúcou sa teplotou bude menej snehu a bude sa topiť skôr," povedala Anna Kisová, výskumníčka klimatických zmien, ktorá pracuje pre projekt "1,5 stupňa".
"Preto môžeme predpokladať, že v budúcnosti povodne spôsobené topením snehu, ktoré zvyčajne nastávajú na jar, môžu nastať skôr, možno už v zimných mesiacoch," poznamenala.