Predpovede kozmického počasia naznačujú, že by sme si práve v týchto dňoch mohli opäť užiť pôsobivú svetelnú šou v réžii polárnej žiary aj na Slovensku.
Dnes v noci bola zistená slnečná erupcia X1,5 okolo AR 3764/3766 s vrcholom o 02:37 UTC. Aktívna oblasť je teraz priamo otočená k našej planéte a je vo výbornej pozícii pre potenciálne erupcie nasmerované na Zem. Mohla by byť táto konkrétna udalosť zodpovedná za pozoruhodnú CME?
Nadšenci astronómie a všetci, ktorí oceňujú krásu nočnej oblohy, by sa mali pripraviť na nevšednú podívanú. Už čoskoro by sme mohli opäť očakávať príchod polárnych svetiel.
Podľa predpovedí Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) je vysoká pravdepodobnosť výskytu magnetickej búrky, ktorá vytvorí ideálne podmienky na pozorovanie tohto veľkolepého javu.
Magnetické búrky môžu spôsobiť polárnu žiaru v rôznych zemepisných šírkach – čím silnejší je jav, tým bližšie k rovníku budú viditeľné „severné svetlá“. Tentoraz predpovede naznačujú, že polárna žiara môže byť viditeľná aj na Slovensku.
Na Slnku sú momentálne tri aktívne oblasti. Za posledné dva dni vygenerovali sériu jedenástich silných erupcií triedy M. Dnes v skorých raných hodinách vygenerovala jedna z oblastí najsilnejšiu erupciu zo všetkých, a to X1.57.
Niektoré z nich vyslali výrony koronálnej hmoty (CME) centrálne smerom k Zemi, ktoré by k nám mali doraziť v utorok (v noci z 30. na 31. júla).
Dopad koronálnej hmoty na Zem by mal spustiť magnetickú búrku triedy G3, čo znamená, že polárna žiara by sa mohla vyskytovať aj v stredných zemepisných šírkach vrátane Slovenska.
Aj keď sa nezdá, že by táto konkrétna udalosť bola zodpovedná za pozoruhodnú CME, počasie nám v najbližších dňoch dopraje príjemné teplo a dokonale jasnú oblohu. Preto večerným výletom mimo mesto určite nič nestratíte, a ak aj nespozorujete polárnu žiaru, ešte stále sa môžete tešiť na roj meteorov.
Situáciu budeme sledovať a naďalej vás informovať.