Slnko je v týchto dňoch opäť mimoriadne aktívne, pričom včera došlo k ďalšej veľmi silnej slnečnej erupcii, ktorá dnes a zajtra vyvolá silnú geomagnetickú búrku triedy G4. Šance na polárne žiary sa zvyšujú aj pre pozorovanie zo Slovenska.
Vyzerá to tak, že s polárnou žiarou viditeľnou aj v našich zemepisných šírkach stále nekončíme a dnes a zajtra je opäť veľká šanca na jej pozorovanie aj zo Slovenska.
Včera o 2:00 hod. došlo na Slnku k ďalšej veľkej erupcii, ktorá nastala v oblasti AR3848. Erupcia dosiahla hodnotu X1,84 pričom bola spojená s plným Halo CME uvoľnením plazmy.
Spomínaná plazma, vďaka ktorej pozorujeme zo Zeme polárnu žiaru, si to zamierila priamo k našej planéte. Zaznamenané boli rádiové emisie druhého typu s rýchlosťou 5176 km/h.
Ako vieme, predpoveď výskytu polárnej žiary je veľmi komplikovaná, no šance sú veľmi slušné, a dokonca niektorí prognostici vesmírneho počasia avizujú, že by podmienky mohli byť rovnaké ako v máji tohto roku, kedy sa polárna žiara objavila až v Taliansku či Španielsku.
„Hoci neexistujú žiadne záruky, na obzore by mohlo byť opakovanie geomagnetickej búrky a polárnej žiary z mája,“ uvádza napríklad portál Solarham.
NASA a NOAA sa zhodujú v tom, že dnes a zajtra dôjde na Zemi ku geomagnetickej búrke triedy G4, čo je veľmi silná geomagnetická búrka, a presne k takejto silnej geomagnetickej búrke došlo aj v máji, kedy sme pozorovali polárne žiary z celého územia Slovenska.
NOAA uvádza, že výron koronálnej hmoty CME zasiahne našu planétu neskoro 10. októbra. Náraz by mohol vyvolať až 12-hodinové silné búrky a polárne žiary pozorovateľné voľným okom v mnohých štátoch USA a európskych krajinách.
Špecializovaný portál SpaceWeather je mierne ostražití, čo sa polárnych žiar týka: „Upozorňujeme, že polárna žiara nie je zaručená. Niekedy ani mocné CME nedokážu rozsvietiť nočnú oblohu. Všetko závisí od toho, či sa CME magneticky pripojí k Zemi. Silné spojenie môže spôsobiť skvelú svetelnú show, no slabé spojenie spôsobí pravý opak.“
Okrem polárnych žiar však takáto silná geomagnetická búrka dokáže výrazne ovplyvniť správne fungovanie satelitných technológií. V tomto prípade hrozia aj masívne výpadky satelitného signálu vrátane internetu, mobilov či GPS a výnimočne aj poruchy elektrických vedení.
Na záver ešte dodáme, že ak by sa polárna žiara predsa len dnes v noci objavila, podmienky pre jej pozorovanie zo Slovenska ohľadom oblačnosti by boli nasledované: V prvej polovici noci by bola šanca najvyššia na severovýchode Slovenska, následne v druhej polovici noci by sa podmienky výrazne zlepšovali na celom západnom Slovensku.
Situáciu budeme naďalej monitorovať a prinášať nové aktuálne informácie.