Nad Atlantickým oceánom sa formuje nebezpečný jav, známy ako bombogenéza, ktorý výrazne ovplyvní počasie v Európe. Zatiaľ čo niektoré krajiny bude trápiť silný vietor a aj povodne, tak našu oblasť čaká prudké oteplenie.
V oblasti Atlantického oceánu sa začína vytvárať rapídna cyklogenéza alebo aj bombogenéza. Ide o veľmi rýchle a prudké prehlbovanie tlakovej níže, ktorá so sebou prináša aj extrémne počasie, Vplyv tejto bombogenézy pocítime aj na počasí u nás.
Bombogenéza je veľmi rýchle a prudké prehĺbenie tlakovej níže. Aby sme túto udalosť pomenovali ako bombogenéza, tak tlak v strede tlakovej níže musí za 24 hodín poklesnúť aspoň o 24 hPa.
Práve to sa aktuálne deje nad Atlantikom. Tlak v strede tlakovej níže, ktorá sa nachádza západne od Írska sa aktuálne pohybuje na hodnote 969 hPa. Za nasledujúcich 24 hodín sa tlak zníži až na 937 hPa. Pokles tlaku tak bude dokonca za 24 hodín až o 32 hPa.
Táto rozsiahla tlaková níž sa bude pohybovať okolo Britských ostrovov. Postúpi severozápadne od Škótska smerom k Nórsku. V našej oblasti sa riadime nemeckým názvoslovím tlakových útvarov a tejto tlakovej níži tak pridelili meno Sigrid. Briti sa však držia pomenovania od britskej meteorologickej služby a keďže táto níž prinesie nepriaznivé počasie predovšetkým na Britské ostrovy, kde napácha škody, tak v médiách bude častejšie rezonovať tlaková níž BERT.
Najviac postihnuté budú Britské ostrovy, kde by mala tlaková níž napáchať veľké škody. Očakávajú sa výdatné zrážky, záplavy a vo vyšších oblastiach až 40 centimetrov snehu. Poryvy vetra môžu v nárazoch prekračovať rýchlosť 150 km/h, čo môže spôsobiť výpadky elektriny a odrezanie vidieckych oblastí od sveta.
Počasie by malo na Britských ostrovoch vyčíňať najmä v nedeľu a veľmi silný vietor sa očakáva aj na severe Španielska, vo Francúzsku, v Holandsku, v Belgicku a aj v Dánsku.
Naše územie tlaková níž Bert bezprostredne nezasiahne, no vplyv na počasie bude v celej Európe. Po južnej strane tejto tlakovej níže totiž do Európy vpadne teplejší vzduch od juhozápadu, ktorý sa najskôr dostane cez Španielsko a Francúzsko do Nemecka a v nedeľu začne prúdiť aj nad Slovensko.
V pondelok by sa teplota v hladine 850 hPa, ktorá reprezentuje nadmorskú výšku zhruba 1500 m n.m. mohla na západnom Slovensku dostať až k +10 °C, čo sú na súčasnú ročnú dobu nezvyčajne vysoké teploty.
Oteplí sa aj v nižších výškach a nový týždeň prinesie vysoké teploty, ktoré sa vyšplhajú na +5 až +11 °C. Čaká nás tak odmäk a sneh sa roztopí.