Do severného mora sa vracajú ryby, delfíny i vráskavce. Vedci si nie sú istí, prečo

Dominik Cenkner

Kriedové útesy, morské lúky a plytké vody Severného mora sú domovom pestrého podmorského sveta. Stáročia nadmerného rybárčenia, znečisťovania, klimatických zmien a narušovania terénu, v ktorom ľudia pátrali po rope a zemnom plyne, však zapríčinili úbytok mnohých živočíchov. Napriek tomu je podľa vedcov dôvod na opatrný optimizmus. Veľryby, vráskavce a tuniaky sa totiž začínajú do Severného mora v malých počtoch vracať.

Nadmerné rybárčenie sleďov viedlo medzi rokmi 1950 a 1980 k tomu, že celková populácia živočíchov v Severnom mori klesla odhadom o 97 percent, tvrdí jedna zo štúdií, ktorú cituje ČT24. Mnoho druhov zostáva kriticky ohrozených.

Medzi nimi sú napríklad morský čert alebo treska, uvádza zase správa z roku 2023. Počet takzvaných demerzálnych rýb, ktoré žijú pri morskom dne vo väčších hĺbkach, sa znížil od roku 1993 o 23 percent.

„Severné more je jedna z najvyťaženejších vodných oblastí na planéte. Existuje len málo miest, kde by pôsobila taká kombinácia ako tu. Po stáročia sa tu prejavuje vplyv priemyselných štátov, ktoré hospodária na z veľkej časti uzavretom mori. Tieto štáty využívajú more na intenzívne poľnohospodárstvo a nadmerný rybolov. Ale na prírode je úžasné, ako rýchlo sa dokáže obnoviť, keď jej dáte šancu,“ povedal Tony Juniper z vládnej organizácie Natural England.

 

Do severného mora sa vracia život, ale prečo?

Ochrancovia prírody zaznamenali v posledných rokoch väčšie množstvo delfínov, keporkakov a vráskavcov pri anglickom pobreží. Dôvod, prečo sa tieto druhy vracajú do Severného mora, je však podľa vedcov neznámy. Tulene, ktoré z Británie skoro zmizli, sa začínajú opäť rozmnožovať. V Norfolku už patrí k miestnej tradícii, že ľudia sa chodia cez Vianoce pozerať na tulenie mláďatá. Minulý rok sa tam narodilo rekordných štyritisíc jedincov.

„Vieme, že sa tuleňom darí, čo je fantastická správa, a vieme, že to platí aj o iných druhoch v Severnom mori,“ povedala Bex Lynamová z občianskeho hnutia Wildlife Trusts. „Na mnohých miestach yorkshirského pobrežia sme v posledných piatich rokoch mohli opäť vidieť rekordný počet delfínov. Je jasné, že majú veľa potravy. Tiež tu rodia mláďatá, čo je úžasné,“ povedala Lynamová.

Tá sa domnieva, že za návratom týchto živočíchov stoja sprísňujúce sa právne predpisy Británie a Európskej únie. V minulom roku tak napríklad britská a škótska vláda zakázali komerčný rybolov drobných druhov rýb, ktoré predstavujú potravu pre väčšie ryby a morské vtáky. Spoločná rybárska politika EÚ zasa stanovila limit na lov niektorých rýb.

 

Nie všetci sú však optimistickí. „Dnes je každý nadšený, keď vidí jednu veľrybu, pár delfínov... Stratili sme možnosť vidieť ich vo veľkom množstve. Z toho, čo vidíme teraz, vytvárame štandard. Veci by ale mohli byť inak,“ dodala Kirsten Carterová, ktorá je zodpovedná za vládnu politiku týkajúcu sa morského života v Británii.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
3 °C / -7 °C
Kristína
Zajtra
Hmla
3 °C / -10 °C
Nataša
Sobota
Hmla
2 °C / -8 °C
Bohdana
Nedeľa
Hmla
3 °C / -7 °C
Drahomíra
Pondelok
Hmla
3 °C / -7 °C
Dalibor
Utorok
Hmla
3 °C / -8 °C
Vincent
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd