Juhozápad a západ Európy čaká v najbližších dňoch výrazná vlna horúčav. Teploty do piatku vystúpia až na extrémnych +45 °C.
Krajiny ako Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Taliansko a juh Spojeného kráľovstva čaká od séria veľmi horúcich dní s výrazne nadpriemernými teplotami, ktoré poľahky prekročia extrémnu hranicu +40 °C.
Nadchádzajúca vlna horúčav nasleduje krátko po extrémne horúcom a suchom máji 2022. Bol to najteplejší máj v histórii pre veľkú časť juhozápadnej Európy a severozápadnej Afriky.
Do juhozápadnej Európy sa z od začiatku týždňa dostáva silná vlna horúceho vzduchu, dokonca aj s časticami saharského prachu. Na južnou a juhozápadnou Európou sa vytvorí teplotná kupola, ktorá spôsobí, že horúci vzduch zotrvá nad kontinentom niekoľko dní.
Vzhľadom na extrémne dynamický prílev teplovzdušnej hmoty tropického pôvodu priamo z afrického kontinentu prinesie tento týždeň v Španielsku, Portugalsku alebo južnom Francúzsku najvyšší nárast maximálnej teploty, a to až na +45 °C. Vlna horúčav vyvrcholí v piatok.
V južnom Španielsku však bolo už v pondelok extrémne horúco. V Andajore vystúpila teplota na +43,0 °C, v Moron de la Frontera na +42,7 °C a v Seville na +42,2 °C.
Teploty budú tieto dni stúpať ešte vyššie, pričom najteplejšie bude v centrálnej časti Španielska a na juhu Francúszka. Prílev horúceho vzduchu bude smerovať viac na sever a horúce počasie zasiahne aj väčšinu Francúzska a južné oblasti Spojeného kráľovstva, kde teploty vystúpia na +32 °C.
V Londýne sa očakáva, že teplota do piatku vystúpi až na +30 °C. Pre anglickú metropolu však takéto vysoké teploty vôbec nie sú bežné.
Vo Francúzsku a Španielku sa očakáva, že budú prekonané viaceré historické teplotné rekordy za mesiac jún. Celkový teplotný rekord v Španielsku bol stanovený 27. júna 1965, kedy teplota vystúpila na +45,2 °C.