Do Česka sa vrátili prvé bociany biele, tento rok rekordne skoro. Späť sú najmenej v piatich hniezdach, napríklad v Horažďoviciach na Klatovsku. Úplne prvý tohtoročný bocian priletel do Kdyne na Domažlicku už tretieho februára – bežne sa tieto vtáky pritom v Česku objavujú až od polovice marca do polovice apríla.
Podľa Českej spoločnosti ornitologickej (ČSO) sa bociany od začiatku februára uhniezdili hlavne na západe Čiech. Ďalší by podľa ornitológov mohli z teplých krajín priletieť už v nasledujúcich týždňoch. Ich predchádzajúci návrat ovplyvňuje okrem iného trend miernejších zim, informuje ČT24. Niektoré bociany z Česka dokonca neodlietajú vôbec alebo sa prispôsobili klimatickým podmienkam a miesto do Afriky migrujú na juh Európy.
Migrujúce bociany sa zatiaľ vrátili najmenej do piatich hniezd. Prvý bocian sa do Česka vrátil už tretieho februára, štandardne sa pritom bociany vracajú až od polovice marca do polovice apríla, ale vďaka znášanlivosti voči chladu i prijateľnejšiemu podnebiu ich tu dokonca hŕstka zostáva aj cez zimu. V Česku podľa ornitológov každoročne zimuje zhruba desať zvierat.
Prvý tohtoročný bocian sa vrátil do svojho hniezda v Kdyni na Domažlicku. „Tento bocian tam prilieta každoročne skoro. Vlani priletel šiesteho februára, tento rok dokonca už tretieho. V okruhu dvadsiatich kilometrov sa počas zimy síce vyskytoval bocianí pár, ale pravdepodobne z hniezda v Klatovoch. Ďalšie potvrdené bociany k nám prileteli pred pár dňami a uhniezdili sa v Chebe, Kynšperku nad Ohří, Spálenom Poříčí a Jistebnici. Počítam, že v nasledujúcich týždňoch začnú bociany pribúdať, aj keď sviatok Gregora (spája sa s návratom bocianov a začiatkom jari) je ešte ďaleko,“ hovorí ornitologička Gabriela Dobruská.
Do Česka sa tak vracajú ako prvé bociany hniezdiace na západe Česka. „Títo vtáci migrujú takzvanou západnou cestou a mnohokrát zimujú v juhozápadnej Európe či Nemecku, takže to potom majú na hniezda bližšie ako tí, ktorí využívajú východnú cestu cez Turecko až do južnej Afriky,“ dopĺňa jej kolegyňa z ČSO Alena Klvaňová.
Ornitológovia sa zhodujú na tom, že skorý prílet vtákov zimujúcich v Európe závisí od počasia a množstva dostupnej potravy. Oba faktory ovplyvňuje hlavne klimatická zmena. „Vtáky začínajú spievať a hniezdiť skôr. Je to všeobecný trend ku globálnemu otepľovaniu,“ hovorí Ondřej Kulhánek, predseda pobočky ČSO Stredné Čechy a Praha.
Mnoho sťahovavých vtákov mení nielen svoje migračné trasy, ale aj samotné zimoviská. „Najmä u bocianov potom niektorí jedinci namiesto Afriky migrujú do Španielska. Vtáky sa totiž počas migrácie riadia podľa zložitých zmyslových mechanizmov, ktoré priamo reagujú na dĺžku dňa a noci,“ vysvetľuje ornitologička Alena Klvaňová.
Zatiaľ čo bociany, ktoré odlietajú až do Afriky, na takú vzdialenosť podmienky v Európe odhadnúť nedokážu, vtáky, ktoré migrujú len na juh Európy, dokážu vďaka spomínaným zmyslovým mechanizmom odhadnúť, či už sú pre nich v severnejších častiach Európy vhodné podmienky.
„Môžu tak dokonca z prebiehajúcich zmien klímy ťažiť. Napríklad keď priletia na hniezdiská skôr a získajú konkurenčnú výhodu oproti diaľkovým migrantom, ktorí napríklad využívajú rovnaké zdroje,“ hovorí Klvaňová.