V noci z pondelka na utorok sa na oblohe objaví vzácny čierny Mesiac, prvýkrát od roku 2022. Hoci je tento úkaz úplne neviditeľný, oplatí sa dnes večer pozrieť na oblohu.
Podľa webu EarthSky sa tento nezvyčajný úkaz udeje o o 23:26 stredoeurópskeho času v noci z pondelka na utorok. Ak chcete byť svedkami tejto veľmi vzácnej astronomickej udalosti, tak dnes sa oplatí byť v noci von a trochu vymrznúť.
Čierny Mesiac je veľmi vzácna udalosť a tu sa dočítate, o čo ide a prečo sa dnes v noci oplatí pozerať na nočnú oblohu.
Čierny Mesiac je všeobecný názov pre druhý nov v danom kalendárnom mesiaci. Vyskytuje sa v priemere každých 29 mesiacov, teda nie veľmi často.
Naposledy sa tento jav vyskytol v apríli 2022 a ďalší po tom dnešnom sa uskutoční v auguste 2027. Podľa inej definície je „čierny Mesiac“ dodatočný nový mesiac, ktorý nastáva v danom ročnom období.
Jeho úplným náprotivkom je modrý Mesiac, ktorý sme mohli naposledy obdivovať v auguste 2024. Ide o názov tretieho zo štyroch letných splnov.
Čierny Mesiac, samozrejme, na oblohe neuvidíme, keďže bude vo fáze novu. Stále s však oplatí na nočnú oblohu pozerať, pretože vďaka absencii mesačného svitu budú viditeľné ďalšie astronomické javy či objekty.
Ak máte aspoň amatérsky ďalekohľad, pomôže vám v orientácii na oblohe a možno zachytíte niečo naozaj veľmi vzácne. Rok 2024 bol veľmi bohatý na rôzne astronomické udalosti a pred nami je ďalší rok, ktorý sa nenechá zahanbiť.
Mesiac bude hlavným hrdinom mnohých astronomických udalostí budúceho roka. Predvedie šou s tromi supermesiacmi a predovšetkým sa môžeme tešiť na červený Mesiac v dvoch úplných zatmeniach, akých sme neboli u nás svedkami od roku 2022.
Prvé (z dvoch) čiastočné zatmenie Slnka bude v prvej polovici roka 2025 a to 29. marca. Uvidíme ho v Európe, ale len čiastočne, a rovnako aj z Kanady a severnej Ázie. Druhé zatmenie bude 21. septembra a najlepšie bude viditeľné z Austrálie a Antarktídy.