Dnes si pripomíname Svetový deň meteorológie. Tohtoročnou témou, na ktorú chcú poprední meteorológovia vo svete upozorniť, je: „Včasné varovanie pre všetkých – spoločne preklenieme medzery“.
Svetový meteorologický deň sa každoročne oslavuje 23. marca na oslavu založenia Svetovej meteorologickej organizácie (WMO). História tohto sviatku siaha až do roku 1950, kedy bola práve v tento deň založená Svetová meteorologická organizácia (WMO).
Medzinárodná meteorologická organizácia, čo je predchodca Svetovej meteorologickej organizácie, bola založená ešte skorej, a to už v roku 1873. Zámerom organizácie bolo a je riešiť všetky národné a medzinárodné problémy súvisiace s klimatickými zmenami a počasím.
Jedným z hlavných dôvodov každoročnej oslavy Svetového dňa meteorológie je zvýšiť povedomie ľudí o problémoch súvisiacich s počasím a klímou a navrhnúť preventívne opatrenia na riešenie tohto problému.
Svetový meteorologický deň sa každý rok zameriava na inú tému a WMO pri tejto príležitosti určuje tému. Tohtoročná téma znie: „Včasné varovanie pre všetkých – spoločne preklenieme medzery“. Primárnym cieľom je do roku 2027 sprístupniť systémy včasného varovania všetkým na celom svete.
WMO naďalej uľahčuje slobodnú a neobmedzenú výmenu údajov, informácií a služieb v reálnom čase v záujme spoločenskej bezpečnosti a v otázkach súvisiacich s ochranou životného prostredia.
Členom Svetovej meteorologickej organizácie je aj Slovensko, a to prostredníctvom Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Témy zvolené pre Svetový meteorologický deň každý rok odrážajú aktuálne problémy s počasím, klímou alebo vodou. Upozornenie na budúcnosť na našej planéte je hlavným motívom, ktorý má v tento deň pripomenúť a zároveň zdvihnúť varovný prst nad tým, akým smerom sa ľudstvo uberá.