Skupina štyridsiatich štyroch popredných klimatológov z celého sveta sa v otvorenom liste obrátila na lídrov severských krajín, aby ich varovala pred hroziacou klimatickou katastrofou. Vedci varujú pred kolapsom AMOC, ktorý môže spôsobiť ničivé klimatické zmeny v Európe.
Vedci bijú na poplach: hrozí nám vážna klimatická kríza spojená s kolapsom Atlantickej meridionálnej cirkulácie (AMOC), ktorá zohráva kľúčovú úlohu v regulácii teploty a klimatických podmienok na Zemi.
Poprední klimatológovia upozorňujú, že oslabovanie týchto oceánskych prúdov, zahŕňajúcich aj Golfský prúd, by mohlo viesť k nezvratným zmenám, ktoré zasiahnu najmä Severnú Európu. Tá by mohla čeliť ochladeniu a extrémnemu počasiu, pričom dopady by pocítili aj ďalšie časti sveta. Výzva na okamžité opatrenia prichádza v čase, keď sa globálne otepľovanie stáva čoraz vážnejším problémom.
Výzva na okamžité opatrenia zdôrazňuje, že riziká spojené s oslabením týchto prúdov boli doposiaľ podceňované.
Atlantická meridionálna cirkulácia (AMOC), ktorej súčasťou je aj známy Golfský prúd, prenáša teplo z južných častí Atlantiku do severnej pologule. Táto cirkulácia zohráva kľúčovú úlohu v klimatickom systéme Zeme a má zásadný vplyv na reguláciu teplôt v Severnej Európe a ďalších regiónoch.
Výskumy ukazujú, že globálne otepľovanie spomaľuje AMOC, čo by mohlo viesť k chaotickým klimatickým zmenám na celom svete.
Podľa otvoreného listu by zmena cirkulácie oceánu mala ničivé a nezvratné následky, najmä pre krajiny Severnej Európy, ako sú Dánsko, Švédsko, Nórsko, Island a Fínsko. Tieto krajiny by mohlo zasiahnuť výrazné ochladenie a nárast extrémnych poveternostných podmienok.
Klimatológovia upozorňujú aj na možné škody na poľnohospodárstve v severozápadnej Európe, kde by zmeny v prúdení mohli zhoršiť úrodnosť pôdy a spôsobiť ďalšie problémy pre miestnych farmárov.
Klimatológovia varujú, že bez okamžitých opatrení na boj proti zmene klímy by sa AMOC mohla zastaviť už v najbližších desaťročiach.
Kolaps AMOC by mal dôsledky nielen pre Európu, ale aj pre iné časti sveta. Tropické monzúnové systémy by sa mohli posunúť južnejšie, čo by ohrozilo ekosystémy a poľnohospodárstvo v tropických oblastiach.
Pozdĺž atlantického pobrežia Spojených štátov by mohlo dôjsť k zvýšeniu hladiny mora, čo by znamenalo vážne ohrozenie pre miestny rybolov a pobrežné komunity.
Generálny tajomník OSN António Guterres už skôr varoval, že ak krajiny nebudú radikálne dekarbonizovať svoje ekonomiky, teplota na Zemi by mohla do konca storočia vzrásť až o 2,8 stupňa Celzia.
Väčšina krajín prijala plány na dosiahnutie uhlíkovej neutrality, teda rovnováhy medzi emisiami skleníkových plynov a ich pohlcovaním prostredníctvom technologických riešení alebo prírodných ekosystémov.