Demänovská ľadová jaskyňa už nie je ľadová. Vráti sa tam ešte ľad?

Dominik Cenkner

Slovensko sa ešte pred časom mohlo pýšiť dvoma jaskyňami s prívlastkom ľadová. Demänovská a Dobšinská ľadová jaskyňa dlhé roky pútali svojou krásou a najmä vrstvou ľadu. V Demänovskej sa však pred časom všetok ľad roztopil. Vráti sa tam ešte? Štátna ochrana prírody prišla s odpoveďou.

Demänovská ľadová jaskyňa je jedna z najstarších v Európe. Charakteristická sa stala predovšetkým tým, že ju pokrýva trvalá vrstva ľadu. Aby sme boli presnejší, pokrývala. Ľad je už totiž minulosťou. Po takmer 200 rokoch v jaskyni nenájdeme po ľade ani stopy. O tejto smutnej skutočnosti sme vás informovali ešte v apríli tohto roka.

V roku 2013 ľad siahal po vrch zábradlia. V roku 2016 klesol na úroveň chodníka. Dnes je úplne preč. Ľad sa stratil v priebehu 15 až 20 rokov, čo je z pohľadu starobylej jaskyne nepatrný okamih. Pre Slovensko je to však nenávratná strata jedného z našich najväčších prírodných unikátov.

Na vine sú slabé zimy

„Akonáhle sa nevyskytujú chladné dlhotrvajúce zimy, jaskyňa sa nedostatočne prechladí. Keď aj napadne sneh, ten sa rýchlo roztopí, voda rýchlo kvapká do jaskyne a nestíha zamŕzať,“ povedal predčasom pre TV Markíza Pavel Bella zo Správy slovenských jaskýň.

 

To isté sa deje aj pri stále častejších silných dažďoch. Na to, aby sa ľad do jaskyne vrátil, by bolo potrebných veľa stabilných mrazivých zím a miernych nástupov jari. 

Napriek nezvratným stratám návštevnosť Demänovskej ľadovej jaskyne neklesla a aj tento rok je dostupná pre verejnosť od 15. mája. Návštevníci sa však pýtajú, čo bude so slávnou jaskyňou ďalej.

Vráti sa do Demänovskej ľadovej jaskyne ľad?

S odpoveďou na túto otázku prišla pred pár dňami Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (SOPSR). Tá pripomína, že aj v čase opätovného sprístupňovania jaskyne v rokoch 1949 až 1952 bol stav jej ľadovej výplne žalostný.

Nakoniec sa však ľad vďaka priazni počasia a prijatým opatreniam do jaskyne opäť dostal. „V súčasnosti je návrat ľadu podmienený nástupom poctivých mrazivých zím,“ dodáva SOPSR. To je však vzhľadom na neustále otepľovanie nateraz nepredstaviteľné.

Možno aj takéto smutné prípady nás prinútia zamyslieť sa nad našim správaním k planéte. Slovensko totiž nie je jediná krajina na svete, ktorá prišla o takéto prírodné bohatstvo.

„Všade vo svete jaskynného ľadu v jaskyniach ubúda. Aj mnohé vyššie položené jaskyne v Alpách zápasia s problémom úbytku ľadu,“ skonštatoval Pavel Bella. Nemáme však situáciu brať tragicky.

 

„Sintrové časti stále sú krásne. No a to, že sa zaľadnenie na jaskyni podpísalo, je stále vidieť a bude vidieť ešte dlhé roky,“ dodal pred časom na záver.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
17 °C / -2 °C
Servác
Zajtra
Polooblačno
19 °C / -3 °C
Bonifác
Zajtra
Občasný dážď
22 °C / 6 °C
Bonifác
Štvrtok
Dážď
18 °C / 3 °C
Žofia
Piatok
Skoro jasno
20 °C / 0 °C
Svetozár
Sobota
Skoro jasno
23 °C / 3 °C
Gizela
Nedeľa
Skoro jasno
21 °C / 5 °C
Viola
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd