S nástupom leta prichádza aj sezóna kliešťov, mali by sme byť preto vybavení nielen repelentmi, ale aj vedomosťami. Viete, aké choroby kliešte prenášajú, ako vyzerajú ich symptómy či ako správne kliešťa vytiahnuť?
Sezóna otravných kliešťov je tu! Hoci sú malé, môžu byť pôvodcom viacerých nebezpečných ochorení a preto by mal každý ovládať spôsob, ako ich správne vyberať.
Kliešte sú aktívne už pri vonkajšej teplote vyššej ako +9 °C. Na svojho hostiteľa najčastejšie striehnu v trávnatých porastoch alebo popadanom lístí. Zachytia sa na oblečení a keď prelezú na pokožku, prisajú sa.
Prisatého kliešťa musíte čo najskôr odstrániť, pretože čím dlhšie na vás hosťuje, tým pevnejšie sa dokáže prichytiť a potom je oveľa náročnejšie zbaviť sa ho. Viete, ako správne vybrať prisatého kliešťa, aké sú prejavy ochorení prenášaných kliešťami a kedy je čas na návštevu lekára?
Hoci sú malé, môžu byť pôvodcom viacerých nebezpečných ochorení, medzi ktoré patria napríklad lymská borelióza či kliešťová encefalitída.
Kliešťová encefalitída prebieha v dvoch fázach. V prvej vlne sa objavujú príznaky ako bolesť hlavy, zvýšená teplota, bolesti svalov a kĺbov. Tieto príznaky často mylne zamieňajú so symptómami chrípky.
Problémy ustúpia do piatich dní, nasleduje bezpríznakové obdobie, ktoré je po dvoch až troch týždňoch prerušené druhou vlnou symptómov. Tie sa prejavujú vysokými horúčkami, silnými bolesťami hlavy, zvracaním či stuhnutím šije.
Na kliešťovú encefalitídu neexistuje liek, ktorým by sa dalo toto ochorenie vyliečiť. Pacienti sa však môžu dať zaočkovať, a tým predchádzať rozvoju ochorenia.
Lymská borelióza je najzávažnejšie ochorenie, ktoré prenášajú kliešte. Prvým príznakom je prítomnosť takzvaného erythema migrans, čiže začervením na pokožke, ktoré má zvyčajne kruhovitý až oválny tvar s tmavšími okrajmi a môže sa objaviť v mieste prisatia alebo kdekoľvek inde na tele.
Lymská borelióza má tri fázy. Prvú fázu sprevádzajú bolesti hlavy, mierne zvýšená teplota a únava. Po ustúpení týchto príznakov nasleduje pokojové obdobie.
Druhé štádium sa môže dostaviť v niektorých prípadoch až o niekoľko mesiacov a prejavuje sa zápalmi kĺbov, nervov, horúčkami, srdcovými arytmiami, zápalmi močového mechúra a mozgových blán.
Pre tretiu fázu sú typické autoimunitné ochorenia, herpetické infekcie a silné bolesti neurologického pôvodu. Na liečbu ochorenia sa používajú antibiotiká. Proti lymskej borelióze sa nedá zaočkovať.
Neodporúča sa prisatého kliešťa potierať masťami a olejmi – hrozí jeho udusenie a následne vyprázdnenie, čím sa zvyšuje riziko prenosu vírusov a baktérií do krvi hostiteľa.
Vytáčate kliešťa v smere alebo protismere hodinových ručičiek? Tiež to nie je vhodné, pretože je vysoká pravdepodobnosť, že v koži zostane po parazitovi ústne ústrojenstvo, ktoré môže byť zdrojom ďalšej infekcie.
Vyberanie kliešťov dokážu veľmi uľahčiť zdravotnícke pomôcky, ktoré je možné zakúpiť si v lekárni. Sú to napríklad pinzety, slučky, zmrazovače a podobne. Použitím zmrazovača sa výrazne obmedzí a zabráni prenos vnútorných tekutín parazita, ktoré môžu obsahovať vírusy a baktérie, do organizmu hostiteľa.
Pri odstraňovaní prisatého kliešťa môžete použiť pinzetu, ktorou pritlačte čo najbližšie k pokožke a ťahajte parazita von kývavým pohybom kolmo proti koži. Kliešťa je možné pootočiť do polkruhu z jednej strany na druhú, aby sa uvoľnil.
Po úspešnom vytiahnutí sa odporúča miesto, kde bol parazit prisatý, vydezinfikovať.
Ak sa vám nepodarilo vytiahnuť celého kliešťa, miesto prisatia ostalo zapálené alebo začervenané, určite by ste mali navštíviť lekára.
Podcenenie týchto varovných signálov môže viesť k celoživotným zdravotným problémom.