Južný Island zasiahla „ľadová povodeň“. V dôsledku živelnej pohromy došlo k zatopeniu obchvatu spájajúceho Vík í Mýrdal s Kirkjubaejarklaustur. Poškodená bola aj časť mosta, uviedol vo vyhlásení islandský meteorologický úrad.
Južné oblasti Islandu zasiahla v sobotu „ľadová povodeň“. Podľa webovej stránky islandského úradu pre cesty je pre záplavy uzavretý cestný okruh spájajúci pobrežné mesto Vík í Mýrdal s Kirkjubaejarklaustur. Živel spôsobil škody aj na moste cez rieku Skálmur.
„Ide o mimoriadne vážnu povodeň," uviedol vo vyhlásení islandský meteorologický úrad. Našťastie aktuálne nie sú žiadne hlásenia o zraneniach.
Vík í Mýrdal je najjužnejšia dedina na Islande na pobreží Atlantického oceánu. Turistickou atrakciou v tejto oblasti je ľadovec Mýrdalsjökull. Pod zamrznutou čiapočkou ľadovca sa nachádza aktívna sopka Katla.
Práve v dôsledku činnosti tejto sopky došlo k ľadovcovej potope zvanej jökulhlaup. Slovo jökulhlaup je spojením dvoch islandských slov - jökull („ľadovec") a hlaup („beh").
Odborníci z meteorologického úradu už nad zatopeným územím vykonali pozorovací let, aby preskúmali následky erupcie a následnej povodne. Tie však ešte stále nie je možné reálne poznať, kým sa voda zo zatopených oblastí nestiahne a nevráti do toku rieky Skaftá.
Čo je to Jökulhlaup?
Je to islandské slovo používané na opis ľadovcovej povodne. Sú spôsobené geotermálnym otepľovaním alebo sopečnými erupciami pod ľadovcami, hoci sa používa aj na opis akéhokoľvek veľkého, náhleho uvoľnenia vody zo subglaciálneho jazera.
Keď geotermálne teplo roztopí ľad z ľadovca, v ľadovcovej pokrývke sa často vytvoria priehlbiny, ktoré varujú pred možným Jökulhlaupom. Akonáhle množstvo ľadu, ktoré sa tam roztopí a nazbiera, dosiahne určitú úroveň, dôjde k povodni, ktorá sa v niektorých prípadoch stáva veľmi deštruktívnou.