Krajinami Európy sa zmietajú neznesiteľné horúčavy. V Španielsku už teplota dosahuje 43 stupňov Celzia a to je len začiatok vlny horúčav.
Hoci v Španielsku teploty v tieni dosahujú vyše 40 °C, horúčavy na Pyrenejskom polostrove neprekvapia. Zato prekvapili vo Veľkej Británii, kde tiež dorazilo extrémne horúce počasie.
V pondelok večer údaje ukázali, že v Northolte v západnom Londýne bolo v ten deň nameraných 32 °C, čo znamená, že bolo blízko k prekonaniu tohtoročného teplotného rekordu 32,7 °C.
Na Britských ostrovoch bolo horúco už cez víkend. Doposiaľ najvyššiu teplotu v Škótsku tento rok zaznamenali v nedeľu. V Aboyne bolo 27,3 °C. Podobne teplo bude počas tohto týždňa takmer na celom území ostrovov.
Rekord pre najvyššiu teplotu zaznamenanú v Spojenom kráľovstve je 38,7 °C ktorá bola zaznamenaná 25. júla 2019 v Cambridge. Túto hodnotu by teploty nemali prekročiť, ale určite sa k nej priblížia.
Výstrahy druhého stupňa pred horúčavami boli vydané pre väčšinu Anglicka a Walesu. Výstraha nadobudne platnosť budúcu nedeľu a potrvá počas prvej časti budúceho týždňa, no môže sa predĺžiť.
Španielsko toto leto bojuje s druhou vlnou horúčav, ktorá by mala trvať minimálne do 14. júla. V nedeľu bola najvyššia teplota v okolí Sevilly, kde tam teplomery ukazovali 43 °C. Nad 40 °C dosahovala teplota aj včera a bude aj dnes.
Nasledujúce dni predpovedajú pre Španielsko, Portugalsko, ale aj Taliansko podobne horúce teploty do +45 °C. Španielsko podľa štátnej meteorologickej agentúry AEMET v júni zasiahla najskoršia vlna horúčav od roku 1981.
Aj my sa dočkáme ďalšej vlny extrémne vysokých teplôt. Najnovšie modely ukazujú prvé horúce dni v druhej polovici tohto týždňa. Pripraviť sa môžeme na teploty na hranici +30 °C až do +34 °C.