Ďalší úlovok známeho astrofotografa. Zachytil strašidelnú hmlovinu

Ďalší úlovok známeho astrofotografa. Zachytil strašidelnú hmlovinu
Dominik Cenkner

Našim čitateľom určite známy astrofotograf, Ján Gajdoš z Belej nad Cirochou, sa môže pýšiť ďalším krásnym záberom. Zo záhrady pri svojom dome zachytil strašidelnú hmlovinu.

Hmlovina IC 63, známa tiež ako Duch z Kasiopeji, je fascinujúci kozmický úkaz, ktorý sa nachádza približne 550 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Kasiopeja. Táto hmlovina je pozoruhodná svojím jedinečným vzhľadom, ktorý pripomína ducha s plášťom.

Je to práve jej nezvyčajná forma, ktorá priťahuje pozornosť astronómov i amatérskych pozorovateľov hviezdnej oblohy. IC 63 je klasifikovaná ako emisná hmlovina, čo znamená, že je osvetlená a ionizovaná žiarením blízkej hviezdy - v tomto prípade hviezdy Gama Kasiopeji, ktorá je obrovskou modrou hviezdou a je súčasťou známeho "W" asterizmu v súhvezdí Kasiopeja.

Radiácia z hviezdy Gama Kasiopeji je tak intenzívna, že spôsobuje, že vodík v hmlovine IC 63 svieti červeným svetlom, zatiaľ čo modré svetlo je odrazom svetla od prachu v hmlovine. Tento efekt vytvára nádherné vizuálne divadlo, ktoré je ešte viac zvýraznené vďaka fotografiám z vesmírneho teleskopu Hubble, ktorý zachytil IC 63 v auguste 2016. Tieto snímky ukazujú detailné štruktúry a zložité vzory, ktoré sú inak pre ľudské oko neviditeľné.

 

Strašidelnú hmlovinu skúmajú aj vedci

IC 63 nie je len esteticky pôsobivá, ale je aj predmetom vedeckého výskumu. Štúdium hmlovín ako je IC 63 pomáha astronómom lepšie porozumieť procesom, ktoré sa odohrávajú pri formovaní hviezd a pri vývoji galaxií. Vďaka pozorovaniu a analýze svetla, ktoré hmlovina emituje, môžu vedci získať cenné informácie o chemickom zložení a fyzikálnych podmienkach v týchto vzdialených oblastiach vesmíru.

Okrem toho, že je IC 63 súčasťou väčšej hmlovinej oblasti okolo hviezdy Gama Kasiopeji, je tiež súčasťou komplexnejších štruktúr v rámci našej galaxie. Táto oblasť je bohatá na molekulárne oblaky a prach, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi pre nové hviezdy. Pozorovanie a štúdium týchto oblastí poskytuje dôležité informácie o tom, ako sa hviezdy rodia a ako sa vyvíjajú v rôznych fázach svojho života.

Hmlovina IC 63 je teda nielen krásnym príkladom kozmickej nádhery, ale aj dôležitým laboratóriom pre pochopenie vesmíru. Každý nový pohľad na túto hmlovinu prináša nové poznatky a inšpiráciu pre ďalšie generácie astronómov a všetkých, ktorí sú fascinovaní nesmiernymi hĺbkami vesmíru.

Astrofotograf Ján Gajdoš má na konte množstvo krásnych záberov

Čo záber, to nádhera. Aj tak by sa dali charakterizovať fotografie, ktoré zhotovuje pán Ján Gajdoš z Belej nad Cirochou. O jeho záberoch sme na našom webe informovali už neraz. Prinášame vám preto výber tých najkrajších:

  • Polárna žiara z novembra 2023 >>>TU
  • Romantika vo vesmíre >>>TU
  • Hmlovina pripomínajúca známu hernú postavičku >>>TU
  • Abell 31, jedna z najstarších planetárnych hmlovín >>>TU
  • Kométa 12P/Pons-Brook >>>TU
  • Bodeho hmlovina a Cigara >>>TU
  • Labutia hmlovina >>>TU
  • Emisná hmlovina IC 1396 >>>TU

So svojimi zábermi sa môžete pochváliť aj vy

V prípade, že sa aj vám podarilo zachytiť niečo zaujímavé v súvislosti s počasím či astronómiou a chcete sa s tým pochváliť, môžete nám zábery poslať do redakcie. Budeme sa na ne tešiť.

 

Využiť môžete náš kontaktný formulár. Prípadne sme vám k dispozícii aj prostredníctvom aplikácie WhatsApp.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
5 °C / -7 °C
Bohdan
Zajtra
Dážď so snehom
5 °C / -6 °C
Adela
Pondelok
Polooblačno
5 °C / -7 °C
Nadežda
Utorok
Snehové prehánky
6 °C / -3 °C
Adam
Streda
Polooblačno
10 °C / -2 °C
1.sviatok vianočný
Štvrtok
Dážď
13 °C / 0 °C
Štefan
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd