Pred pár dňami sme mohli na rannej oblohe pozorovať krásnu konjunkciu Mesiaca a Marsu. Nevšedný jav zaujal mnohých, ktorí sa ho rozhodli zvečniť. Len jedna snímka sa však dostala až k samotnej NASA.
V noci zo stredy 7. decembra na štvrtok 8. decembra sme na nočnej oblohe mohli pozorovať konjunkciu Mesiaca v splne s planétou Mars. Počas noci sa obe telesá k sebe približovali, až kým sa vo štvrtok ráno „nespojili“.
Mars sa za mesačným diskom ukryl na menej ako hodinu. Zvyčajne sú pri konjunkcii nad sebou, ale tentoraz Mesiac prechádzal cez Mars, k čomu tak často nedochádza.
V priebehu noci sme najskôr pozorovali, ako sa Mars postupne približuje k ľavému okraju Mesiaca (v skutočnosti sa Mesiac približoval k Marsu od západu na východ, pretože sa na oblohe pohybuje rýchlejšie v porovnaní s hviezdnym pozadím). Celé predstavenie bolo umocnené tým, že sa obe telesá stretli v krásnom súhvezdí Býka, ktoré je veľmi vysoko na našom obzore.
Mars začal zakrývať mesačný disk za Mesiacom okolo 6. hodiny ráno. Okolo siedmej hodiny, keď sa obe telesá nezadržateľne skláňali k západnému obzoru, sa červenkastá planéta opäť objavila na pravom okraji mesačného disku.
Tomášovi Slovinskému sa celý jav podarilo zachytiť z Košíc. Pôvodne síce plánoval fotiť z iného miesta, ale bránila mu v tom oblačnosť, ktorá v ranných hodinách prevládala na mnohých miestach.
Nakoniec sa mu to aj vďaka jeho šikovnosti podarilo doma na záhrade. A záber rozhodne stojí za to. Na jeho zhotovenie použil objektív 1 400 mm. Obrázok následne vyskladal z viacero sekvencií od začiatku úkazu až po jeho koniec so západom Mesiaca. Kvôli tomu je časť zo záberu sfarbená do oranžova. O skutočne krásnom zábere sme vám priniesli aj samostatný článok.
O tom, že sa záber skutočne podaril svedčí aj skutočnosť, že vo štvrtok 15. decembra je práve snímka od Tomáša Slovinského Astronomickou snímku dňa NASA.
„Človek za rok kvôli fotkám navštívi Arizonu, Havaj, Čile, Grécko a Nórsko, no a nakoniec vyfotografuje Astronomickú snímku dňa NASA zo záhrady,“ napísal na sociálnu sieť autor fotografie.
Pripomeňme, že nejde o prvú jeho snímku, ktorú si NASA všimla. V auguste 2021 takto Národná vesmírna agentúra ocenila aj jeho snímku, ktorú zhotovil spolu s českým kolegom Petrom Horalekom. Neobyčajný kompozičný snímok pripomína maximum meteorického roja Perzeidy, ku ktorému dochádza pravidelne uprostred augusta.