Pred pár týždňami sme vás informovali o probléme, ktorý musí riešiť rakúska pobočka spoločnosti Coca-Cola. Kvôli problému na plniacej linke musela stiahnuť približne 28 miliónov PET fliaš s objemom 0,5 litra obľúbeného nápoja. Dnes sa už vie, že nápoj nezaťaží životné prostredie, práve naopak - použije sa na výrobu elektriny a tepla.
Začiatkom novembra spoločnosť Coca-Cola oznámila stiahnutie približne 28 miliónov PET fliaš s objemom 0,5 litra z rakúskeho trhu. Dôvodom je zlomené sito v plniacej linke, ktoré mohlo spôsobiť prítomnosť kovových častíc v nápojoch. Aby sa predišlo riziku pre spotrebiteľov, rozhodla sa spoločnosť pre tento radikálny krok.
Rakúska Coca-Cola, ktorá má sídlo len pár kilometrov od slovenských hraníc, začala zhromažďovať milióny litrov sladených nápojov s vysokým obsahom cukru. Za normálnych okolností by nápoje zvládla spracovať kanalizácia, ale 14 miliónov litrov sladenej vody by mohlo vážne poškodiť čističky odpadových vôd a baktérie, ktoré by túto sladkú vodu mali rozložiť. Začalo sa preto skúmať, čo urobiť, aby sa zabránilo negatívnym dôsledkom na životné prostredie.
Cukor obsiahnutý v nápojoch podporuje rast baktérií. Ak by sa nápoje vyliali do kanalizácie, čističky odpadových vôd by mohli byť preťažené. Podľa Josefa Taubera, prevádzkového riaditeľa čističky odpadových vôd v Korneuburgu a vedeckého pracovníka TU Wien pre Der Standard, by bolo potrebné intenzívne prevzdušňovanie čističiek na zabránenie nadmernému rastu baktérií. Tento proces je však energeticky náročný a likvidácia takého množstva nápojov by mohla trvať roky.
Okrem cukru je problémom aj kyselina fosforečná obsiahnutá v kole. Tá môže podporovať rast rias v vodných tokoch, čo vedie k eutrofizácii a následnému úbytku kyslíka vo vode. Čističky odpadových vôd majú prísne limity na obsah fosforu, takže by bolo potrebné kyselinu fosforečnú pred likvidáciou neutralizovať.
V prípade sťahovania fliaš z obehu išlo o najväčšie sťahovanie potraviny v histórii Rakúska. Teraz je jasné, čo sa stane s obrovským množstvom nealkoholických nápojov.
Podľa hovorcu spoločnosti Coca-Cola HBC Austria GmbH sa tekutiny postupne využijú na výrobu bioplynu. Florian Brunner zo Združenia pre kompost a bioplyn pre rakúske noviny Kurier vysvetlil, ako to funguje.
„Bioplyn sa vyrába z mikrobiologického odpadu. Môže to byť napríklad rastlinný alebo potravinový odpad.“ Materiál sa skladuje v nádrži, v ktorej sa chemickými procesmi vyrába plyn. Ten sa potom môže použiť na vykurovanie alebo výrobu elektrickej energie.
„Zariadenia na výrobu bioplynu sa často označujú ako plechové kravy, pretože sa v nich deje to isté ako v kravskom žalúdku,“ povedal Brunner pre spomenuté médium.
Podľa spoločnosti Coca-Cola bolo stiahnutie z trhu už ukončené. Za posledné štyri týždne bola potvrdená len jedna sťažnosť na výrobok - išlo o tú, ktorá viedla k rozsiahlemu stiahnutiu z trhu.