Čo robiť, aby ste sa na hubách nestratili? Stačí jednoduchá prevencia

Čo robiť, aby ste sa na hubách nestratili? Stačí jednoduchá prevencia
Dominik Cenkner

Krásne jesenné dni, aké aktuálne aj teraz prežívame, lákajú na prechádzky do prírody, do lesa. Mnohí už boli aj na hubách. Stačí však málo a obyčajná vychádzka do lesa sa môže zmeniť v boj o život. Stratiť sa totiž môžeme aj v končinách, ktoré podľa nás dobre poznáme. Čo teda robiť, aby sme tomu predišli?

Obyčajná vychádzka spojená so zberom húb sa môže premeniť v hororovú situáciu, pokiaľ sa niektorý z vašich blízkych, alebo aj vy sami, náhle stratíte v hustom lese. Základné pravidlá, ako sa majú stratení aj ich príbuzní v takom prípade zachovať, pripomenul pre CNN Prima NEWS hovorca Horskej služby ČR Marek Fryš.

Najdôležitejšie je podľa neho si pred cestou dostatočne načítať terén. V prípade seniorov potom apeloval na jednoduchú prevenciu - informovať blízkych, kam chcú vyraziť na huby. Ak sa stratia, môže aj jednoduchá SMS uľahčiť záchranárom hľadanie.

Dôležitá je prevencia

Predtým, než ľudia vyrazia do lesa, by si mali podľa Fryša „načítať územie a priľahlé oblasti.“ „Najdôležitejšou vecou je si určiť orientačné body, pokiaľ je to možné. Vypomôže mapa, je však nutné dávať pozor na to, kde je príliš svahovitý terén,“ odporučil.

 

Hovorca Horskej služby pripomenul aj starodávnu pomôcku v prípade núdze: „Vždy bežte po rieke. Malé vodné toky sa vlievajú do väčších, a je veľká šanca, že práve tam sa budú nachádzať obydlia,“ povedal a apeloval na dobrú prípravu a plán, ktorá je najlepšou prevenciou.

Ak sa už stratíte, toto určite nerobte

V prípade, že sa človek stratí, musí v prvej chvíli zachovať pokoj. „Panikárením sa nič nedosiahne. Najskôr je dobré si rekapitulovať, akým smerom človek išiel, či išlo o klesanie alebo stúpanie. Je možné využiť aj svahovitosť terénu – cesty väčšinou vedú cez údolie alebo skalné zárezy a môžu strateného jedinca doviesť k turisticky značenej trase, kde stretne ľudí,“ popísal expert s tým, že ak vyšliapaný chodník nepovedie týmto smerom, môže aspoň smerovať k oblasti so signálom.

V prípade starších ľudí, ktorým môžu v priebehu hubárčenia dôjsť sily, je podľa záchranárov najdôležitejšie, aby dali preventívne komukoľvek vedieť, kam za zberom vyrážajú. A to aj keď pôjde o krátky, nie celodenný výlet.

„Ak informujú blízkych o mieste, bolo by tiež dobré si dať hodinovú rezervu. Na jeseň sa začína stmievať už okolo piatej, takže je lepšie nastaviť si štvrtú hodinu ako dobu, kedy sa ohlási. Ak je niečo zle, príbuzní alebo kamaráti môžu skôr kontaktovať záchranárov a určiť oblasť, kde by sa mal senior nachádzať,“ priblížil Fryš.

 

Stačí aj jednoduchá SMS ohľadom času a miesta. „Aj stratený hubár bude mať na pozadí vedomia uistenie, že ho niekto bude v najbližších hodinách hľadať, a bude tak o niečo pokojnejší,“ dodal na záver.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
5 °C / -6 °C
Elvíra
Zajtra
Výdatnejšie sneženie
3 °C / -6 °C
Cecília
Sobota
Polooblačno
5 °C / -11 °C
Klement
Nedeľa
Zamračené
3 °C / -6 °C
Emília
Pondelok
Zamračené
10 °C / -5 °C
Katarína
Utorok
Polooblačno
10 °C / -5 °C
Kornel
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd