Gust front je bežný jav aj u nás na Slovensku. Spôsobiť môže výrazne nárazy vetra či vznik novej búrkovej oblačnosti. Ako tento jav vzniká sa môžete dočítať tu.
Predpoveď búrok je nesmierne obtiažny proces. Modely nikdy nedokážu s úplnou presnosťou povedať, kedy a kde sa búrka vyskytne. Meteorológ na základe svojich vedomostí o dynamike búrkovej oblačnosti a na základe predpovedných modelov dokáže len odhadnúť oblasť a pravdepodobnosť výskytu búrok. Pri krátkodobej predpovedi búrok však meteorológom napomáhajú satelitné snímky. Aj my na iMeteo ich využívame, aby sme včasne vedeli varovať pred vznikajúcimi búrkami či nebezpečnými javmi, ktoré ich prípadne môžu sprevádzať.
roll cloud v Austrálii, foto: NASA
V uplynulých dňoch bolo búrok na Slovensku pomerne veľa. Aj vďaka satelitným snímkam sme vedeli predpovedať vznik nových buniek. Pozorovať sme mohli totiž jav nazývaný ako gust front. Gust front je jav, blízko podobný studenému frontu. Pri premene plynného stavu vody na kvapalný, čiže tvorbe kvapiek z oblačnosti (vodnej pary) sa absorbuje teplo. Pri vzniku vodnej kvapky sa tak okolitý vzduch ochladí. Tento základný proces prebieha v každej búrke a je to dôvod, prečo sa vždy po búrke ochladí.
Studený vzduch, ktorý po rozpadnutej búrke zostane, je ťažší ako teplý vzduch. Začne tak postupne padať k zemi, kde sa akoby ,,roztečie" do strán (diverguje). Postupne tak vytvorí studený front, ktorý zapríčiňuje, že teplý vzduch stúpa po prednej strane tohto frontu nahor. Keď sa teplý a vlhký vzduch dostane do kondenzačnej hladiny tak sa vytvorí oblačnosť.
Keďže gust front vytvorí výstupný prúd na čele frontu, môže za vhodných podmienok podporiť vznik nových búrkových buniek. Pokiaľ podmienky pre vznik búrok vhodné nuž nie sú, vytvorí sa len nízka oblačnosť typu arcus. Pri druhej situácii sa ojedinele môže vytvoriť v turbulentnom prúde aj takzvaný ,,roll cloud", čo je oblak valcovitého tvaru, ktorý rotuje okolo horizontálnej osi.
Gust front je bežný jav aj na našom území, môžeme ho pozorovať aj na satelitných animáciách v prílohe. Vo videu je znázornená najskôr situácia 1. typu, kedy gust front na západnom Slovensku podporil vznik nových búrkových buniek. Pri druhej situácii na juhozápade Poľska môžeme pozorovať práve vznik oblačnosti typu arcus, pretože podmienky pre vznik nových búrok už neboli.
Gust front môžeme pozorovať aj naživo, nielen prostredníctvom satelitných snímok. Pokiaľ by sme stáli v trajektórii pohybu búrky, ktorá by smerovala k nám, krátko pred jej príchodom by sme pocítili výraznejšie ochladenie a zosilnenie vetra.