Čína desí svet. Vybuduje najväčšiu elektráreň sveta, ale negatívne dopady budú obrovské

Čína desí svet. Vybuduje najväčšiu elektráreň sveta, ale negatívne dopady budú obrovské
Veronika Salayová

Čína nedávno schválila výstavbu najväčšej vodnej priehrady sveta na rieke Yarlung Tsangpo v Tibete. Hneď ako bude plne dokončená, stane sa najväčšou elektrárňou na planéte s obrovským náskokom pred súčasnými rekordérmi. Tento ambiciózny projekt však vyvoláva značné obavy.

Čína nedávno schválila výstavbu najväčšej vodnej priehrady sveta, z ktorej sa stane najväčšia elektráreň na planéte. Nie je však všetko také ružové, ako sa zdá. Tento projekt má mnoho negatív, a to nielen kvôli možnému vysídleniu obyvateľov a ekologickým dôsledkom, ale najmä kvôli dopadom na krajiny ležiace nižšie po prúde. 

Rieka Yarlung Tsangpo pramení na Tibetskej náhornej plošine – oblasti, ktorá je označovaná ako „tretí pól sveta“ kvôli obrovským zásobám ľadu. Odtiaľ sa vlieva do južnej a juhovýchodnej Ázie, kde zaisťuje pitnú vodu, zavlažovanie a živobytie pre viac ako miliardu ľudí. Klimatické zmeny už teraz spôsobujú úbytok vody v suchých obdobiach a náhle záplavy počas monzúnov. Gigantická priehrada túto situáciu môže ešte zhoršiť, informujú EuroZprávy.cz.

Čína zmení tok dôležitej rieky

História už ukázala, že priehrady v Himalájach narúšajú tok riek, ničia ekosystémy a zvyšujú riziko katastrof. Nová priehrada nebude výnimkou – bude stáť v seizmicky aktívnej oblasti, kde sa stretávajú indická a euroázijská tektonická doska. To zvyšuje nebezpečenstvo zemetrasenia, zosuvov pôdy a náhlych povodní pri prasknutí prírodných hrádzí.

 

 

 


Brahmaputra je jednou z najsilnejších a najúrodnejších riek južnej Ázie. Nesie obrovské množstvo sedimentov, ktoré formujú úrodnú deltu v Bangladéši a východnej Indii. Priehrada však bude zachytávať sedimenty, čo naruší prirodzený tok živín a ohrozí poľnohospodársku produkciu v husto osídlenom regióne.

Zvlášť ohrozené je územie Sundarbans – mangrovové lesy na pobreží Bangladéša a Indie, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO. Strata sedimentov tu môže urýchliť eróziu a zvýšiť zraniteľnosť oblasti voči stúpajúcej hladine mora.

Hoci Brahmaputra preteká niekoľkými krajinami, žiadna komplexná dohoda neexistuje. To sťažuje spoluprácu medzi Čínou, Indiou a Bangladéšom. V Európe pritom existujú medzinárodné zmluvy, ako napríklad tá o ochrane Dunaja, do ktorej je zapojených 14 krajín a EÚ. V juhovýchodnej Ázii podobná ochrana chýba.

 

Výskumy tiež ukazujú nerovnováhu vo vedeckej pozornosti – väčšina štúdií sa zameriava na rieky v severných krajinách, zatiaľ čo mnoho dôležitých tokov v globálnom juhu je prehliadaných. Tamojší výskum je často riadený inštitúciami zo severu, čo má vplyv na výber tém a lokalít a ignoruje urgentné miestne problémy.

Dopady môžu byť hrozivé

V Ázii sa najviac študujú rieky ako Mekong alebo Indus, zatiaľ čo menšie vodné toky – často kľúčové pre miestne komunity – zostávajú bokom. Podobne je to aj v Afrike, kde výskumy často končia pri všeobecných témach ako zmena klímy, bez potrebnej infraštruktúry pre hlbšiu analýzu.

Tieto zabúdané oblasti pritom čelia akútnej vodnej kríze, znečisteniu i dopadom klimatickej zmeny. Nedostatok dát a výskumu tu znemožňuje efektívnu správu vodných zdrojov a ohrozuje životy miliónov ľudí.

 

Čína svojím projektom nielen zásadne zmení tok jednej z najdôležitejších riek Ázie, ale zároveň vyvoláva otázku, ako zabezpečiť spravodlivé a udržateľné využívanie vody v celom regióne.

Odpoveď leží v posilnení medzinárodnej spolupráce, väčšej pozornosti venovanej výskumu globálneho juhu a vrátane miestnych komunít do rozhodovacích procesov. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
27 °C / 11 °C
Rudolf
Zajtra
Občasný dážď
23 °C / 7 °C
Valér
Sobota
Skoro jasno
22 °C / 5 °C
Jela
Nedeľa
Jasno
22 °C / 5 °C
Marcel
Pondelok
Skoro jasno
24 °C / 5 °C
Ervín
Utorok
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Slavomír
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd