Aj keď je počas silvestrovskej noci možné používať zábavnú pyrotechniku, stále viac ľudí začína túto novoročnú kratochvíľu odmietať a k iniciatíve Tichý Silvester sa každoročne pridáva aj mnoho miest. Aký majú na to dôvod?
Tohto roku je prvýkrát používanie petárd oficiálne zakázané. Napriek tomu sa však dnes v noci bude slovenskými obcami ozývať rachot, ktorý nedá spať domácim miláčikom, zvieratám v lese ani našim najmenším.
Aj keď samosprávy môžu vydať plošný zákaz používania zábavnej pyrotechiky, realita je taká, že mnoho Slovákov sa tejto zábavky nechce vzdať ani pod hrozbou pokuty.
Podľa nového zákona je možné zábavnú pyrotechniku používať na Silvestra od 18:00 h do 24:00 h a 1. januára od polnoci do 2:00 h.
Zakázané sú však petardy, zábleskové petardy, batérie petárd a ďalšie podobné výrobky, ktorých hlavným efektom je hluk.
Používať sa môže na miestach, ktoré sú minimálne 250 metrov od nemocníc, liečební, hospicov, domovov ošetrovateľskej starostlivosti, zariadení sociálnych služieb, karanténnych staníc, útulkov a záchranných centier pre zvieratá, veterinárnych kliník s časťou na hospitalizáciu zvierat či zoologických záhrad alebo zariadení na záchranu chránených živočíchov.
Po použití pyrotechniky sú ľudia povinní po sebe odpratať odpad. Neodporúča sa ho upratať hneď, pretože ohňostroj môže tlieť a môže sa tak zapáliť kontajner.
Oveľa modernejšie je však v posledných rokoch stráviť silvestrovskú noc inými aktivitami a zabávať sa s priateľmi bez znečisťoania prírody a plašenia zvierat, detí a ľudí s psychickými problémami.
Aké dôvody by vás mohli presvedčiť?
To, ako počas silvestrovskej noci trpia naši domáci miláčikovia, už mnohí z nás videli na vlastné oči. Nie všetci si však uvedomujú, ako pyrotechnika ohrozuje divoké zvieratá, na čo upozorňuje aj správa Tatranského národného parku (TANAP).
„Mnohí ľudia si ešte stále neuvedomujú, ako nadmerným hlukom a zábleskami trpia voľne žijúce zvieratá. Kamzíky na extrémny stres reagujú nekontrolovaným správaním sa. Celé čriedy často utekajú a dostávajú sa do kritickej situácie, napríklad do hlbokého snehu, kde ich pobyt vysiľuje, alebo do exponovaných žľabov, v ktorých im hrozí pád či odrhnutie lavíny. Námaha v zimnom období znižuje schopnosť živočíchov čeliť nepriaznivým podmienkam,“ informuje TANAP.
„Jedna silvestrovská oslava môže nepriamo spôsobiť smrť zvieraťa, o ktorej oslavujúci nemusia ani vedieť,“ apeluje TANAP na ľudskosť.
Zábavná pyrotechnika má negatívny vplyv aj na vtáky. Stresuje ich v dosahu niekoľkých kilometrov. Dôsledkom sú zranenia a úhyny vtáctva.
Pyrotechnika však môže negatívne vplývať aj na ľudí s psychickými problémami či priamo ohroziť vaše zdravie.
Pri neodbornej manipulácii s pyrotechnikou, prípadne pri zhode nepriaznivých okolností môže dôjsť k závažným poraneniam rúk, tváre, očí, prípadne k poškodeniu sluchu a popáleninám, upozorňuje záchranná zdravotná služba ZaMED.
Silvestrovská noc bude v nižších polohách oblačná. Vyskytnúť sa môže aj hmla či slabé zrážky. Míňať v takomto počasí peniaze na pyrotechniku je tak absolútne zbytočné.
Hmly a nízka oblačnosť dnes zaberajú ešte väčšiu plochu nášho územia ako včera a oblačnosť má aj väčšiu hrúbku.
To následne zvyšuje pravdepodobnosť tvorby zrážok vo forme slabého sneženia či mrznúceho mrholenia s tvorbou poľadovice.
Aj keď bude počas silvestrovských osláv väčšina nášho územia ponorená do hmly, šťastie na pozorovanie nočnej oblohy by mohli mať tí, ktorí sa rozhodli privítať nový rok na horách.
Polooblačno až jasno očakávame miestami v nadmorských výškach nad 500 až 700 metrov, ak teda budete mať šťastie, okrem hviezdneho neba si dnes možno užijete aj pohľad na polárnu žiaru.
Nech už sú vaše plány akékoľvek, do nového roka vám želáme len to najlepšie! PF 2025!!!