Sucho sa zvýrazňuje a vzduch je otrasný. Chcú vyvolať UMELÝ DÁŽĎ a takto to idú urobiť

Peter Minárik

Kritická kvalita ovzdušia a sucho núti úrady zvažovať vyvolanie umelého dažďa. Vyvolanie umelého dažďa je kontroverzná metóda, ktorá môže pomôcť, no dlhodobý účinok je otázny. Ako táto kontroverzná metóda funguje a aké sú jej dôsledky?

Ďalšia krajina zvažuje použitie kontroverznej metódy, ktorou by vyvolala umelý dážď. Ten by mohol zlepšiť katastrofálnu kvalitu ovzdušia a zlepšiť prevládajúce sucho. Či sa to však podarí je otázne.

Situácia je už kritická a vzduch je otrasný

Severné regióny Indie sa už týždne potýkajú s extrémnym smogom, ktorý ohrozuje zdravie miliónov obyvateľov. V hlavnom meste Nové Dillí úroveň znečistenia mnohonásobne prekračuje povolené normy, čo núti úrady hľadať netradičné riešenia. Jedným z nich je vyvolanie umelého dažďa s cieľom zlepšiť kvalitu ovzdušia.

Smog je problémom, s ktorým sa každoročne v jesennom a zimnom období stretávajú obyvatelia severnej Indie a východného Pakistanu. Studený vzduch zachytáva prach a znečisťujúce látky pochádzajúce z výfukových plynov automobilov a spaľovania odpadu. Situáciu v posledných dňoch zhoršili aj oslavy národného sviatku Diwali, počas ktorého sa masívne používali ohňostroje a pyrotechnika.

V dôsledku toho sa kvalita ovzdušia v niektorých regiónoch zhoršila na rekordné úrovne. V Novom Dillí úroveň znečistenia podľa Indexu kvality ovzdušia (AQI) na približne 30 % meracích staníc prekračuje hodnotu 400, čo je viac ako osemnásobok hodnoty považovanej za dobrú.

 

Indickí lekári zaznamenávajú nárast počtu pacientov s respiračnými problémami. "Vidíme približne 20-30 % nárast pacientov so zhoršenou astmou alebo zápalom priedušiek spojeným so znečistením ovzdušia," uviedol pulmonológ Prashant Saxena zo siete nemocníc Fortis.

Chcú vyvolať umelý dážď

V snahe zmierniť kritickú situáciu zvažujú indické úrady vyvolanie umelého dažďa. Minister životného prostredia Dillí, Gopal Rai, vyzval na použitie tejto metódy ako krátkodobého riešenia na zlepšenie kvality ovzdušia.

Metóda vyvolania umelého dažďa však vyvoláva kontroverzie. Kritici upozorňujú, že časté používanie tejto technológie môže narušiť prirodzené klimatické procesy a viesť k vzniku sucha, ktoré by mohlo situáciu ešte zhoršiť. Odborníci tiež zdôrazňujú, že ide o dočasné riešenie, ktoré neodstraňuje základné príčiny problému, ako je vysoká emisia škodlivých látok.

Ako sa vyvolá umelý dážď?

Jednou z najpopulárnejších metód je tzv. zasievanie oblakov (cloud seeding). Táto technológia spočíva v rozprašovaní látok, ktoré pôsobia ako jadrá kondenzácie alebo kryštalizačné zárodky, do oblakov. Tým sa podporujú procesy vedúce k zrážkam. Najčastejšie sa používajú chemické látky ako jodid strieborný alebo suchý ľad.

 

Táto technológia sa používa už od 50. rokov 20. storočia. Vďaka zrážkam sú znečisťujúce látky vyplavované z atmosféry, čo vedie k dočasnému zlepšeniu kvality ovzdušia. V decembri 2023 sa na takýto krok rozhodol Pakistan, a podobné opatrenia v minulosti prijali aj Spojené štáty či Čína.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
11 °C / -3 °C
Renáta
Zajtra
Jasno
12 °C / -4 °C
René
Piatok
Skoro jasno
13 °C / -3 °C
Bohumír
Sobota
Jasno
14 °C / -4 °C
Teodor
Nedeľa
Jasno
13 °C / -3 °C
Tibor
Pondelok
Jasno
12 °C / -5 °C
Maroš Martin
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd