Český vedec Martin Mašek odhalil pomocou ďalekohľadu v Argentíne kométu, ktorú veda až doteraz nepoznala. Týmto objavom zakončil priamo na Vianoce mimoriadne úspešný rok: podarilo sa mu totiž ďalšie dve kométy znovuobjaviť.
„Po viac ako 24 rokoch sa podarilo nejakému českému astronómovi objaviť kométu. Objaviteľom najnovšej českej kométy sa stal Martin Mašek z Fyzikálneho ústavu Akadémie vied,“ informovala Česko-Slovenská Astronomická tlačová agentúra podľa ČT24. Kométa s predbežným označením MAS0019 podľa nej ale bohužiaľ nebude viditeľná očami ani stredne veľkými ďalekohľadmi.
Ide len o druhú kométu objavenú českým astronómom od rozdelenia Československa. Tá predchádzajúca bola objavená 23. októbra 2000 na observatóriu Kleť (kométa 196P/Tichý) astronómom Milošom Tichým.
Za posledných takmer päťdesiat rokov ide tiež o obyčajnú šiestu kométu objavenú českými alebo československými astronómami, okrem dvoch spomínaných to boli 76P/West-Kohútik-Ikemura, 134P/Kowal-Vávrová, 143P/Kowal-Mrkos a 124P/Mrkos. Názvy komét vždy odrážajú mená ľudí, ktorí sa na ich objavení podieľali, je teda pravdepodobné, že novo objavená vlasatica ponesie meno práve Martina Maška.
Mašek, ktorý žije v Liberci, kométu objavil, keď systematicky prehľadával oblohu s jedným z teleskopov FRAM na Observatóriu Pierra Augera v Argentíne. „Kométu som odhalil v Česku na počítači, keď som vyhodnocoval snímky zhotovené cez náš ďalekohľad v Argentíne. Ten snímal oblohu nevysoko nad obzorom po súmraku. Tam je oblasť, ktorú bežne nesledujú veľké teleskopické prehliadky, takže bola väčšia šanca na objav malým teleskopom, ktorým operujeme my. Zaobstaral som sériu pätnástich krátkych, tridsaťsekundových expozícií, a tie som potom analyzoval programom Tycho-Tracker,“ popisuje astronóm z Fyzikálneho ústavu Akadémie vied ČR.
Teleso objavil na sérii snímok urobených v priebehu vianočnej noci z 24. na 25. decembra 2024, pre Maška je to teda vianočný darček. „Kométu som identifikoval ako difúzny objekt na snímkach medzi hviezdami, ale absolútne som si nebol istý, či ide o artefakt, alebo o reálne teleso. Tak som ho skúsil z argentínskeho FRAMu dohľadať ďalšiu noc. A na snímkach som ju opäť našiel,“ opisuje Mašek svoj objav.
Keď teleso úspešne pozoroval aj ďalšiu noc, kontaktoval ďalších vedcov. Napriek tomu, že jemu osobne sa kvôli zlému počasiu nepodarilo kométu z argentínskeho ďalekohľadu už znovu nájsť, s využitím iného teleskopu mu to vyšlo - a čoskoro bol jeho objav potvrdený aj ďalšími astronómami.
Teraz sa podľa Česko-Slovenskej Astronomickej tlačovej agentúry upresňuje jeho dráha. Oficiálny názov kométy bude ešte len oznámený, a to do dvoch týždňov.
Rok 2024 bol pre Maška mimoriadne úspešný, informovala Česká astronomická spoločnosť. Okrem „vianočného objavu“ sa mu totiž podarilo tento rok ako prvému znovunájsť dve kométy Jupiterovej rodiny komét. To potom viedlo k upresneniu ich dráh a definitívnemu označeniu.
„Nález takej kométy je vec neistá, pretože dráha je známa iba približne a kométa sa pokojne môže nachádzať trochu inde na oblohe. A nie pri každom ďalšom návrate k Slnku môžu byť vhodné podmienky na jej pozorovanie,“ vysvetľuje astronomická spoločnosť význam Maškovho výskumu.
Ním znovuobjavené kométy dostali mená 487P/Siding Spring a 493P/LONEOS.