Veľkonočný pondelok sa u našich susedov niesol v znamení pomerne silných búrok. Kým počas dňa bola situácia pokojná, k večeru to na niektorých miestach vyzeralo ako uprostred leta. Silné búrky, ktoré sa prehnali Českom, priniesli viac ako 16 000 bleskov a padali pri nich aj krúpy veľké niekoľko centimetrov.
Sviatočný pondelok priniesol do Česka komplikovanejšie počasie než Veľkonočná nedeľa. V západnej polovici územia prevládalo oblačné až zamračené nebo, zatiaľ čo vo východnej polovici bolo prevažne polooblačno až takmer jasno. Oblakov tu začalo výraznejšie pribúdať až neskôr popoludní a počas večera.
Významnejšie zrážky v podobe prehánok a búrok však dorazili až neskôr popoludní a večer, a zasiahli najmä južné a východné Čechy, postupne aj západnú Moravu. Búrky boli miestami aj silnejšie, s výskytom krúp alebo prívalového dažďa s úhrnmi okolo 30 milimetrov. Nakoniec bola výrazná aj blesková aktivita, detekcie zaznamenali 16 392 bleskov.
S ohľadom na búrky sa ešte okolo 18. hodiny nič zásadné nedialo. Dostupnej energie nebolo veľa a počas podvečera to vyzeralo tak, že sa šanca na vznik izolovanejších búrok postupne znižovala.
Jedna zo slabších búrok, ktorá však rýchlo zanikla v suchom vzduchu, vyprodukovala na Svitavsku veľmi pekný výtok studeného vzduchu, tzv. outflow boundary. Ten bolo možné miestami pozorovať aj na radarových dátach ako líniu zvýšenej odrazivosti smerujúcu od zanikajúcej búrky, najmä v situáciách, keď bola prízemná vrstva atmosféry dostatočne suchá.
Na rozhraní Rakúska a južných Čiech sa zároveň vytvorilo väčšie pásmo konvekcie s ojedinelými bleskami, z ktorého sa však stal rozsiahlejší systém. Ten priniesol početné blesky, vysoké úhrny zrážok a aj krúpy o priemere niekoľkých centimetrov.
Okolo 19:30 h sa systém sformoval do línie a na jeho čele sa očakávali najmä silnejšie nárazy vetra. V intenzívnejšom jadre, ktoré čoskoro postúpilo na Slavonicko a Dačicko, sa začali vyskytovať aj menšie krúpy.
Konvektívny búrkový systém sa začal vyvíjať na pomedzí Juhočeského kraja a Rakúska. Búrky mali pomerne pekný vertikálny vývoj a zosilňovali, čo sa prejavovalo aj na zintenzívňujúcej sa bleskovej aktivite. Izolovanejšia búrková bunka sa objavila aj na línii zbiehavého prúdenia na Vysočine, južne od Jihlavy. Vzhľadom na deviátny pohyb smerom na sever až severozápad mohlo ísť o slabú ľavotočivú supercelu. Búrky postupovali ďalej na severovýchod smerom na Vysočinu.
Búrkový systém sa následne v priebehu ďalších hodín dostal do oblasti s vydanou výstrahou a pokračoval smerom na severovýchod. Na jeho čele sa vyskytovali predovšetkým silnejšie nárazy vetra a intenzívne zrážky. V silnejších jadrách systému sa vyskytovali aj krúpy.
Napríklad v obci Štěpkov na Vysočine búrky doslova pokryli záhrady a dvory okolo domov. Väčšie škody však hlásené neboli.
Za zmienku stojí aj zosilnenie zrážok. V priebehu jednej hodiny spadlo na niektorých miestach aj viac ako 30 mm.
Podľa údajov zo siete staníc Českého hydrometeorologického ústavu najviac zrážok zaznamenala stanica Jemnice. V pondelok tam spadlo až 34,2 mm zrážok, z toho 32,4 mm len v priebehu jednej hodiny medzi 20:00 až 21:00 h.
Zosilnel aj vietor. Meteorológovia upozorňovali, že na niektorých miestach mohol v nárazoch dosahovať až 90 km/h.
Dnes sa už v Česku očakáva pokojnejšie počasie bez búrok a s teplotami od +18 °C do +22 °C. Búrky sa pre zmenu presunú na Slovensko.
V noci sa studený front dostal nad západné Slovensko a počas dnešného rána sa už pomaly nachádza priamo nad stredným Slovenskom, kde začne ešte predpoludním dochádzať k tvorbe kopovitej oblačnosti, z ktorej sa pomerne rýchlo sformujú prehánky a prvé búrky.
Prvé búrky sa očakávajú v oblasti Vysokých, Západných a Nízkych Tatier. Najskôr tak budú búrky viazané len na orografiu, čiže na hory. Popoludní sa začnú ďalšie búrky tvoriť nad Spišom a nad Gemerom, pričom sa očakáva, že sa postupne jednotlivé búrkové bunky na seba naviažu a vytvoria kompaktnejší búrkový systém, ktorý sa bude presúvať smerom nad východné Slovensko.
V druhej časti popoludnia by sa búrky mali rozvíjať predovšetkým nad východným Slovenskom a budú ustupovať smerom k východu. Čaká nás tak prvý búrlivejší deň. Ďalšie podrobnosti sme pre vás spracovali v samostatnom článku.