V našej oblasti panuje opäť búrlivé počasie. Môže za to zatekanie teplejšieho a vlhšieho vzduchu, ktorý sa nad našou oblasťou labilizuje a v tomto labilnom vzduchu vznikajú prehánky a búrky. Tých sa už dnes vyskytlo niekoľko a priniesli prvé problémy. Ďalšia vlna búrok sa nad naše územie blíži v týchto chvíľach od západu z Rakúska a z Moravy.
Na našom území už naplno odštartovala dnešná konvekcia. Búrky sa vyskytujú v priaznivom a vlhšom západnom prúdení. Teplý a vlhší vzduch, ktorý sa počas dňa prostredníctvom slnečných lúčov ohrieva, dodáva búrkam potencionálnu energiu, z ktorej môžu čerpať.
Energia je dnes limitovaná, a to predovšetkým suchším vzduchom vo výškach. Aktuálne sondážne merania nám ukázali, že v hladine 5 až 8 km je výrazne suchší vzduch ako v iných hladinách, v dôsledku čoho sú búrky limitované rásť do výšky.
Výška búrkovej bunky hrá dôležitú rolu pri krupobití. Platí istá rovnica, že čím je búrka vyššia, tým je vyššia aj pravdepodobnosť krúp. Dnešné búrkové bunky nie sú príliš vysoké, a tak je riziko krúp menšie.
Oveľa väčším rizikom dnešných búrok je silnejší vietor a predovšetkým prívalové zrážky a práve tie už spôsobili prvé problémy.
Prvé dnešné problémy hlásia obyvatelia Žiliny, kde búrka priniesla intenzívny lejak. Zároveň je však zaujímavé sledovať vývoj nad Rakúskom a Českom, kde sa začala formovať búrková línia, ktorá postupuje smerom k nášmu územiu. Je však ešte veľmi otázne, či suchší vzduch, ktorý máme na západe, túto búrkovú líniu nerozbije.
Výraznejšia búrková bunka sa podľa radarových meraní prehnala oblasťou Žiliny. Zasiahla predovšetkým časti Lietavskej Lúčky, Bytčice a následne sa presunula cez Rosinu nad Vodné dielo Žilina. Zrážkomerné stanice v tejto oblasti zaznamenali od 19 do 26 mm zrážok.
To samo o sebe nie sú významné úhrny, no týchto cca 20 mm spadlo len v priebehu 10 minút. Viaceré cesty, predovšetkým v mestskej časti Žilina, tak zaplavila voda.
Pomerne intenzívna búrková bunka sa v týchto chvíľach ženie okolím Prešova. Táto má potenciál priniesť aj krúpy. Medzitým však ďalšie búrkové bunky vznikajú hneď na viacerých miestach. Vývoj sledujte spolu s nami TU >>>