V najbližšej dobe vedci predpovedajú Slnku dve búrky alebo výrony koronálnej hmoty. Obidve zasiahnu aj Zem. Čo nás čaká?
Keď tento rok v USA oslavovali Deň nezávislosti, 4. júla, Slnko vytvorilo silný ohňostroj. Ten prišiel vo forme slnečných búrok alebo výronov koronálnej hmoty (CME), ktoré sú čiastočne nasmerované na Zem a boli pozorované Slnečným a heliosférickým observatóriom NASA (SOHO) obiehajúcim okolo našej hviezdy.
NASA predpovedala, že masívne vyvrhnutie plazmy zasiahne Zem zajtra, piatok 7. júla. Keď nabité častice v CME zasiahnu magnetické pole našej planéty, magnetosféru, môžu spôsobiť geomagnetické búrky.
Tieto búrky môžu následne ovplyvniť elektrickú a komunikačnú infraštruktúru tu na zemskom povrchu, ako aj satelity, čo negatívne ovplyvňuje služby, ako je globálny polohový systém (GPS).
Odborníčka na vesmírne počasie Tamitha Skov zdieľala obrázky oboch CME zaznamenaných experimentom SOHO Large Angle and Spectrometric Coronagraph Experiment (LASCO) a uviedla:
„Naše Slnko oslavilo 4. júl svojím špeciálnym ohňostrojom! Prichádzajú dve slnečné búrky čiastočne nasmerované na Zeme (nazývané CME). Druhá búrka dosiahne prvú s tým, že nás udrú v pomere 1:2. Modelové predpovede ukazujú pravdepodobný vplyv na 7. júla."
Prvá CME, ktorá je podľa NASA pomalšia, dorazí v piatok pred 14:00 nášho času. Druhá sa rúti vesmírom rýchlejšie a bude mať za následok to, čo opísala Skovová ako „priamy zásah" na Zem. Príchod sa očakáva tesne pred prvou búrkou.
Tieto výrony hmoty budú mať silu spustiť geomagnetickú búrku na úrovni G1. To znamená, že máme očakávať menšie udalosti, ktoré však budú mať vplyv na elektrickú sieť a vedenie kozmických lodí.