Na Vianoce nás čaká aj ďalšia geomagnetická búrka, ktorá začne už dnes večer a na ceste je ešte jeden výron koronálnej hmoty. V severných krajinách, tak na Štedrý deň budú môcť vidieť aj polárnu žiaru.
Dva výrony koronálnej hmoty (CME) zasiahnu Zem medzi dnešným a zajtrajším dňom, pričom menší prvý náraz sa očakáva už dnes, 24. decembra, po ktorom bude nasledovať silnejší zásah už zajtra.
Na Slnku nastala silná erupcia, ktorá k nám vyslala dosť energie na vytvorenie slabšej geomagnetickej búrky. Čo táto búrka na Zemi spôsobí?
Podľa špecializovanej stránky SpaceWeather.com sa očakáva geomagnetická búrka triedy G1 alebo až G2. Vznikne pri nej polárna žiara, ktorá bude viditeľná hlavne v severných oblastiach.
Aktuálne predpovede ukazujú, že najsilnejšia bude v oblasti Ruska už dnes večer a zajtra v Kanade, pravdepodobne však nedosiahne južnejšie oblasti Európy.
Pôvod tejto udalosti sa datuje do silnej slnečnej erupcie, ku ktorej došlo 23. decembra. Slnečná škvrna AR3932 včera vyvolala explóziu, ktorá vytvorila slnečnú erupciu triedy M8.9, len niekoľko percentuálnych bodov od najsilnejšej kategórie X.
Erupcia spôsobila krátky výpadok rádia na krátkych vlnách nad Afrikou a južným Atlantickým oceánom. Rádioamatéri v tejto oblasti si mohli všimnúť stratu signálu pod 20 MHz medzi 11:12 UTC a 11:27 UTC.
Výrony koronálnej hmoty sú obrovské výbuchy plazmy a magnetických polí zo slnečnej koróny. Tieto udalosti sú často spojené so slnečnými erupciami a môžu sa šíriť medziplanetárnym priestorom vysokou rýchlosťou, niekedy presahujúcou 2 000 km/s.
Keď CME narazí na zemskú magnetosféru, môže spôsobiť významné účinky, ako je rušenie rádiovej komunikácie a potenciálne poškodenie satelitov.
Geomagnetická búrka nastáva, keď nabité častice CME interagujú so zemskou magnetosférou. Búrka je klasifikovaná podľa intenzity, ktorá sa pohybuje od G1 (malá) do G5 (extrémna). Počas búrky triedy G1 alebo G2, ako je tá predpovedaná na 25. decembra, môžu byť narušené komunikačné a navigačné systémy, ale najpozoruhodnejšie účinky súvisia so vznikom polárnej žiary.